Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Poczta Polska rezygnuje z telegramu

20.09.2018 11:53
xxx zet

Tylko do końca września 2018 Poczta Polska będzie przekazywać telegramy. Usługa została wyparta przez SMS-y – w pierwszej połowie roku wysłano zaledwie 1330 telegramów. Krótkich wiadomości tekstowych setki milionów.

Poczta Polska fot. materiały prasowe

Telegram został wynaleziony jeszcze w XIX wieku. W praktyce był prekursorem SMS-ów – usługa pozwalała na szybkie (nawet w kilka godzin od nadania) dostarczenie krótkiej wiadomości do adresata.

Dzięki temu można było błyskawicznie informować bliskich o ważnych wydarzeniach – na przykład narodzinach dziecka. Trzeba pamiętać, że telegramy były najbardziej popularne w czasach, gdy niewiele osób miało dostęp do telefonów.

Wraz rozwojem rynku telekomunikacyjnego telegram coraz bardziej tracił na ważności. W 1985 roku, w erze telefonów stacjonarnych (które też nie były tak łatwe do zdobycia), Polacy wysłali ponad 20 mln telegramów. W 2002 roku, gdy telefonia komórkowa była już ogólnie dostępna, liczba ta zmalała 10-krotnie - a później było już tylko gorzej.

- Poczta Polska świadczy usługę telegramu od 2002 (po przejęciu tej usługi od Telekomunikacji Polskiej).  W okresie od stycznia do sierpnia br. przyjęliśmy 1 330 telegramów - z tego 89% nadań dokonali klienci indywidualni, a 11% klienci biznesowi. Ta relacja procentowa utrzymała się także w ostatnich 12 miesiącach, w których zostało nadanych 2 135 telegramów. Jeszcze dziesięć lat temu zainteresowanie usługą było duże, potem jej popularność spadała - tłumaczy Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

telegram

Telegram znika z usług Poczty Polskiej

SMS-y – a także komunikatory internetowe – okazały się być po prostu szybsze i tańsze. Koszt wysłania telegramu zawierającego nie więcej niż 160 znaków, który zostanie dostarczony do nadawcy w ciągu 6 godzin, to według obecnego cennika Poczty Polskiej 43,05 zł.

W ostatnich latach telegram stał się przede wszystkim sposobem na oryginalne złożenie gratulacji – bardziej eleganckim SMS-em, który dłużej pozostaje w pamięci dzięki fizycznej formie dostarczenia. Usługa odzyska w ciągu ostatnich dni dostępności nieco popularności – na pewno znajdzie się sporo chętnych chcących wypróbować (póki można), jak działa telegram.

Poczta Polska bardzo mocno stawia na unowocześnianie swoich usług – dzięki platformie Envelo można na przykład wysłać mailem list polecony. PP szykuje także platformę do komunikacji z urzędami, przez którą wymieniana by była drogą elektroniczną korespondencja pomiędzy administracją publiczną i obywatelami.

Zagłosuj

Wysłałeś kiedyś telegram?

RadioZET.pl/MT

Oceń