Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Podrożeją e-papierosy. Rząd wprowadza akcyzę

26.06.2017 11:45

Od 2018 roku 1 ml liquidu ma być obłożony akcyzą w wysokości 70 gr. Płyny podrożeją przez to nawet o kilkanaście złotych.

Podrożeją e-papierosy. Rząd wprowadza akcyzę fot. Vaping360, CC BY 2.0

Nad przepisami nakładającym na e-papierosy, płyny od nich oraz na nowatorskie wyroby tytoniowe (na przykład hybrydowy e-papieros na tytoń) pracuje Ministerstwo Finansów. Projekt nowej ustawy został pokazany publicznie, teraz trwają konsultacje społeczne.

W ich ramach opinię o nowym prawie będą mogli przedstawić producenci i dystrybutorzy e-papierosów – zarówno tych na liquidy, jak i na prawdziwy tytoń.

Według propozycji ministerstwa, akcyza miałaby wynosić 70 gr na każdy ml płynu do e-papierosa – najmniejsze zasobniki mają 10 ml, czyli ich cena wzrośnie o 7 zł na sztuce.

Względem tytoniu do hybrydowych e-papierosów resort zaproponował następujące stawki: 141,29 zł za każdy kilogram i 31,41% średniej ważonej ceny detalicznej sprzedaży tytoniu do palenia.

E-papierosy coraz wyraźniej traktowane są przez rząd na równi z tradycyjnymi papierosami – od 2016 roku obowiązuje zakaz palenia elektronicznych odpowiedników w miejscach publicznych. Kara za złamanie zakazu to 500 zł.

Zagłosuj

Co palicie?

RadioZET.pl/MT

Oceń