Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Polacy nie lubią zmieniać haseł. Ułatwiają zadanie hakerom

24.05.2017 12:55

W internecie czyha coraz więcej niebezpieczeństw, z dobrodziejstw sieci trzeba więc korzystać ostrożnie i z głową. Z badania przeprowadzonego wśród internautow wynika jednak, że tylko 1/3 Polaków zmienia swoje hasła.

Polacy nie lubią zmieniać haseł. Ułatwiają zadanie hakerom fot. Christoph Scholz, CC BY-SA 2.0

Do obawiania się ciemniejszej strony internetu przyznaje się 25% polskich użytkowników sieci. Medium to jest jednak coraz częściej wykorzystywane przez przestępców – ostrzegaliśmy już między innymi o fałszywych e-mailach wysyłanych przez oszustów podszywających się pod Play czy Pocztę Polską czy nieprawdziwych konkursach naciągających na Facebooku na SMS-y Premium (przestępcy udawali w tym przypadku między innymi sklep Media Expert i LOTTO).

Zagrożenie może przyjść także ze strony hakerów, którym uda się pokonać zabezpieczenia serwisów, z których korzystamy – przekonał się o tym szef Facebooka, którego konto zostało przejęte przez włamywaczy, gdyż używał od lat tego samego hasła, wykradzionego z innego serwisu.

Z badania przeprowadzonego w Europie przez Lexis Research wynika, że połowa użytkowników sieci popełnia ten sam błąd, co Mark Zuckerberg i stosuje to samo hasło w kilku serwisach. Ponad 30% Polaków nie kłopocze się także okresowym zmienianiem stosowanych zabezpieczeń, przez co ich konta zagrożone są przejęciem.

Być może część z nich obawia się, że zapomni aktualne hasło i zostanie odcięte od swojego konta – rozwiązaniem jest skorzystanie z poradnika, jak szybko i prosto przygotować trudne hasło, które da się zapamiętać w kilka sekund.

Według sondy wśród 800 polskich internautów, 75% Polaków czuje się bezpiecznie podczas korzystania z internetu. Jednocześnie okazało się, że 25% nie stosuje ochrony w postaci oprogramowania antywirusowego.

Zagłosuj

Jak często zmieniacie hasła w internecie?

RadioZET.pl/MT

Oceń