Polacy pomogli NASA stworzyć sondę na Marsa

20.04.2017 13:21

W maju 2018 roku wystartuje na Marsa bezzałogowa misja InSight – jeden z najważniejszych elementów lądownika został stworzony całkowicie w Polsce.

Polacy pomogli NASA stworzyć sondę na Marsa fot. materiały prasowe

Przygotowana przez NASA wyprawa zbada budowę geofizyczną Czerwonej Planety. Jeden z trzech głównych instrumentów pomiarowych, nazwany HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) zaprojektowało i zbudowało w Polsce przedsiębiorstwo Astronika.

Penetrator wwierci się 5 metrów pod powierzchnię. Umieszczone na takiej głębokości czujniki będą badać przepływ ciepła z wnętrza planety, co pozwoli określić jej bieżącą i przeszłą aktywność.

Warte podkreślenia jest, że dziełem Polaków jest cały instrument – polskie przedsiębiorstwa najczęściej wykonują pojedyncze podzespoły, rzadko kiedy zajmują się stworzeniem całego funkcjonalnego elementu.

Astronika ma doświadczenie w budowania penetratorów (urządzeń mających wbijać się w grunt) – uczestniczyła w pracach nad MUPUS-em, analogicznym urządzeniem mającym wwiercić się kometę 67P/Czurumow-Gerasimenko po wylądowaniu na niej sondy Philae.

Zagłosuj

Czy Polska powinna inwestować w podbój kosmosu?

RadioZET.pl/MT

Oceń