Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Polacy stworzyli konkurenta dla Amazon Echo i Google Home

25.08.2017 11:36

Polski inteligentny głośnik potrafi coś, z czym nie radzą sobie konstrukcje Google, Apple i Amazon – można nim sterować wydając komendy w naszym rodzimym języku.

Polacy stworzyli konkurenta dla Amazon Echo i Google Home fot. materiały prasowe

Prace nad głośnikiem AI-Speaker rozpoczęły się w maju 2016 roku – początkowo miało to być urządzenie umożliwiającej głosowe sterowanie radiem. Z biegiem czasu rósł jednak apetyt konstruktorów na stworzenie czegoś znacznie ambitniejszego.

W rezultacie powstał prototyp inteligentnego głośnika, który zdecydowanie wyróżnia się od konkurencji. Po pierwsze, można się do niego zwracać po polsku, po drugie zaś – w przeciwieństwie do Google Home czy Amazon Echo, AI-Speaker nie nasłuchuje non stop prowadzonych przy nim rozmów czekając na wypowiedzenie uruchamiającego go słowa kluczowego. Głośnik aktywowany jest pilotem lub poprzez aplikację na smartfon lub komputer.

- Obudowa wykonana jest z jednego kawałka litego drewna świerkowego, oryginalny projekt połączenia elementów pozwala na używanie głośnika w dwóch wariantach: jako soundbar (połączone elementy) lub jako monitory (rozłączone elementy) – zachwalają swoje dzieło konstruktorzy.

AI-Speaker potrafi między innymi uruchamiać wskazane stacje radiowe (można wybierać spośród 14 000 rozgłośni), a jego obsługa jest dosłownie dziecinnie prosta.

Polski inteligentny głośnik może także odtwarzać audiobooki, odgrywać muzykę z serwisów streamingowych oraz pokazywać filmy po podłączeniu do telewizora. W przyszłości AI-Speaker będzie mógł na przykład kontrolować inne domowe urządzenia lub służyć jako nauczyciel języków obcych. Zastosowań znajdzie się bardzo wiele – zarówno zastosowany sprzęt, jak i oprogramowanie jest dostępne na licencji Open Source, każdy będzie więc mógł stworzyć dla polskiego głośnika nowe funkcje.

Premiera AI-Speaker ma się odbyć w listopadzie 2017 roku – wtedy rozpocznie się na Kickstarterze zbiórka funduszy na uruchomienie produkcji. Przewidywana cena polskiego inteligentnego głośnika ma wynosić około 200 zł za moduł - jednostka sterująca i poszczególne głośniki będą sprzedawane oddzielnie.

Sprzęt jest z założenia bardzo prosty w obsłudze i do działania nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń (telefonów, tabletów czy komputerów). Dlatego korzystać z niego może każdy, także osoby starsze lub mające problemy z obsługą dotykowych urządzeń (niewidomi czy niedowidzący). Chcielibyśmy, żeby docelowym kupującym była młoda osoba, która kupuje sprzęt dla siebie i dla rodziców a następnie (online przez głośnik) współdzieli z nimi treści audio (radia, podcasty, muzykę, audiobooki) - tłumaczy przeznaczenie głośnika AI-Speaker Celina Raczkowska, członek zespołu tworzącego urządzenie.

Zagłosuj

Przydałby się Wam taki inteligentny głośnik?

RadioZET.pl/MT

Oceń