Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Polscy artyści chcą uchwalenia „ACTA 2.0”

05.09.2018 14:31
xxx zet

12 września 2018 odbędzie się najprawdopodobniej głosowanie nad unijną dyrektywą o jednolitym rynku cyfrowym, zwaną często „ACTA 2.0”. O przyjęcie przepisów apeluje ponad 50 polskich artystów i celebrytów.

W internecie o przepisach opracowanych przez Unię Europejską mówi się niezbyt pochlebnie – w ramach protestu przed „cenzurowaniem internetu” polska Wikipedia na 24 godziny zablokowała dostęp do swoich treści.

Aktywiści przekonują, że zapisy dyrektywy uniemożliwią funkcjonowanie internetu na zasadach, jakie znamy obecnie. Kontrowersje budzi przede wszystkim „podatek od linków” – zobowiązanie publikujących odnośniki do stron do uzyskania na to (zapewne płatnej) licencji.

Podobne odczucia towarzyszą zapis o „cenzurze prewencyjnej” – właściciele serwisów mieliby w świecie nowych przepisów między innymi obowiązek sprawdzać, czy komentarz umieszczony przez użytkownika nie łamie praw autorskich, i dopiero po takim zweryfikowaniu jego legalności dopuścić do jego publikacji. Według internetu, to wyrok śmierci na memy, które zazwyczaj korzystają z fotografii i rysunków bez wiedzy i zgody twórcy.

„Daj prawo kulturze“ - artyści za uchwaleniem ACTA 2.0

Inne spojrzenie na sprawę mają jednak artyści – dla nich przepisy to szansa na zwiększenie przychodów z odtwarzania tworzonych przez nich treści w internecie. Według ZPAV teraz ich praca nie jest należycie wynagradzana.

- Zjawisko to dobrze ilustrują dane ZPAV i IFPI za 2017 rok: przychody przemysłu muzycznego z tytułu streamingu audio (w licencjonowanych serwisach abonamentowych, płatnych lub opartych na subskrypcji freemium z reklamami) wyniosły 5 mld 569 mln dolarów, przy 272 mln użytkowników tych serwisów. Tymczasem przychody z tytułu streamingu video (gdzie wykorzystanie muzyki nie jest licencjonowane na normalnych rynkowych zasadach) to jedynie 856 mln dolarów przy – uwaga – 1 mld 300 mln użytkowników takich platform – przekonuje Związek.

Akcję „Daj prawo kulturze” wspierają polskie gwiazdy.

W Polsce nowe przepisypoparło ponad 50 artystów, twórców i wykonawców, w tym m.in.: Michał Bajor, zespół Blue Cafe, Cleo, Marek Dutkiewicz, Robert Gawliński, Reni Jusis, Tomasz Karolak, Romuald Lipko, Lanberry, Alicja Majewska, Maciej Maleńczuk, Margaret, Natalia Nykiel, Andrzej Piaseczny, Sydney Polak, Sarsa, Grzegorz Skawiński, Stanisław Soyka, Jacek Stachursky, Muniek Staszczyk, Michał Szpak, Izabela Trojanowska, zespół Tulia, Ania Wyszkoni i Daria Zawiałow.

Zagłosuj

Czy dyrektywa o jednolitym rynku cyfrowym powinna zostać przyjęta?

RadioZET.pl/ZPAV/MT

Oceń