Polska Akademia Nauk zbadała nowy rodzaj papierosów. Też szkodzą?

19.10.2017 12:29

Specjaliści z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk przez 12 miesięcy sprawdzali, jak dym z papierosa hybrydowego IQOS wpływa na tkanki oskrzeli. Wynik porównano z wpływem tradycyjnych papierosów.

Polska Akademia Nauk zbadała nowy rodzaj papierosów. Też szkodzą? fot. kadr z wideo

IQOS to połączenie tradycyjnych papierosów z ich elektroniczną wersją – w urządzeniu grzewczym osadzany jest tytoń, który jest podgrzewany do temperatury niższej niż niezbędna do zainicjowania spalania. Twórcy systemu, koncern Philip Morrris, przekonują o drastycznym zmniejszeniu dzięki temu emisji szkodliwych dla zdrowia substancji.

Aby to dowieść, koncern przyznał Instytutowi Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego grant badawczy. Naukowcy przez 12 miesięcy obserwowali rezultaty wystawienia tkanek oskrzeli na dym generowany przez IQOS oraz tradycyjne papierosy.

- Badania wykazały, że ograniczenie szkodliwych bądź potencjalnie szkodliwych substancji dzięki podgrzewaniu, zamiast spalaniu tytoniu, jest zachęcającym podejściem do zmniejszenia stresu mitochondrialnego w komórce związanego z paleniem wyrobów tytoniowych – stwierdziła prof. Joanna Szczepanowska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.

Wyniki ekspozycji na wydzielany przez papieros hybrydowy i tradycyjny można zobaczyć na własne oczy:

fot. materiały prasowe

W omówieniu badania naukowcy tłumaczą, że dym ze spalanego tytoniu zawiera wiele toksycznych związków, które mogą gromadzić się w mitochondriach i zakłócać funkcję oddychania mitochondrialnego, wpływając tym samym na wytwarzanie energii komórkowej.

Nieprawidłowe funkcjonowanie mitochondriów może powodować uszkodzenia komórek oraz prowadzić do wielu chorób nie tylko układu oddechowego. Mitochondria są uważane za generatory energii dla komórek i pełnią kluczową funkcję dla zdrowego funkcjonowania organizmu.

Defekty funkcjonowania mitochondriów mogą być pierwotną i wczesną przyczyną dysfunkcji: układu nerwowego, mięśnia sercowego, mięśni szkieletowych, siatkówki oka czy układu endokrynnego, czyli tych tkanek i narządów, które dla swojego prawidłowego funkcjonowania wymagają dużego nakładu energetycznego.

Zagłosuj

Palisz papierosy?

RadioZET.pl/Philip Morris/MT

Wiesz skąd pochodzą producenci elektroniki? Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie:

QUIZ. Z jakiego kraju pochodzi dany producent elektroniki fot. pexels
Oceń