Polska atakowana przez internet. 2,5 mln razy z Rosji

10.11.2017 16:36

Hakerzy stale próbują atakować komputery należące do Polaków. Najczęściej hakerzy operują z Rosji, na drugim miejscu znalazł się nasz zachodni sąsiad – Niemcy.

Polska atakowana przez internet. 2,5 mln razy z Rosji fot. materiały prasowe

Dane dotyczące czyhających na Polaków cyberzagrożenień zostały opublikowane przez F-Secure. Przedsiębiorstwo rozstawia na terenie naszego kraju komputery-przynęty i monitoruje, jak często ktoś próbuje się do nich dostać.

W ciągu 6 miesięcy 2017 roku zdecydowanie najczęściej zabezpieczenia próbowano pokonać z Rosji – średnio odnotowywano 14 528 prób ataków dziennie.

- Rosyjskie adresy IP najczęściej próbowały uzyskać nieautoryzowany dostęp do urządzeń (protokół SSH), ale równie duży był udział połączeń na port SMTP, co wskazuje na aktywność w rozsyłaniu tzw. spamu. Jest to jedyny kraj o tego typu profilu i wygląda na to, że to z terytorium Rosji operują gangi czerpiące zyski z tego procederu – wyjaśnia Leszek Tasiemski, lider Centrum Cyberbezpieczeństwa F-Secure w Poznaniu.

foto: materiały prasowe

Drugie miejsce, jeśli chodzi o podejrzany ruch sieciowy skierowany w kierunku Polski stanowią adresy IP przynależne do Niemiec z liczbą ponad 250 000 prób ataków przeprowadzonych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Trzeci kraj najczęściej atakujący Polskę to Chiny, które od kwietnia do września br. przeprowadziły 183 000 prób cyberataków. Stany Zjednoczone oraz Francja znalazły się na kolejnych miejscach, podejmując średnio niemal 1 000 prób ataków dziennie.

fot. materiały prasowe

Dzięki sieci Honeypot (tak nazywane są komputery-przynęty) możliwe było stworzenie mapy pokazującej ośrodki najczęstszego występowania ataków w Polsce – według danych są to Warszawa, Poznań, Kraków, Gdańsk i Katowice. Największe zagęszczenie wynika z dużej liczby użytkowników aglomeracji (a co za tym idzie również urządzeń). W dużych miastach znajdują się też węzły komunikacyjne dostawców usług internetowych, w związku z czym zintensyfikowany jest ruch sieciowy w tych miejscach.

Zagłosuj

Złapałeś kiedyś wirusa w komputerze?

RadioZET.pl/F-Secure/MT

Oceń