Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Polska kopalnia stanie się gigantycznym akumulatorem

03.07.2017 11:05

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała list intencyjny w sprawie przekształcenia kopalni Krupiński w magazyn energii w postaci elektrowni szczytowo-pompowej.

Polska kopalnia stanie się gigantycznym akumulatorem fot. materiały prasowe

W praktyce oznacza to, że sztolnie zostaną przekształcone w gigantyczny akumulator, w którym przechowywana będzie energia. Stworzenie takich miejsc to największe wyzwanie stojące na drodze do rozwinięcia energetyki odnawialnej.

Ekologiczna energia elektryczna produkowana jest tylko wtedy, gdy na panele fotowoltaiczne padają promienie słońca, a wiatraki poruszane są przez wiatr. Problemem jest zmagazynowanie wyprodukowanej energii i przechowanie jej do czasu, gdy będzie potrzebna - na przykład do bezwietrznej nocy.

W Polsce powstają eksperymentalne instalacje, które mają pełnić rolę składowisk energii - w okolicach Pucka znajduje się na przykład bank energii, który jest w stanie zasilić całe miasto.

Elektrownia szczytowo-pompowa także ma za zadanie gromadzić energię do wykorzystania w dogodnym momencie. W tym celu, korzystając z ekologicznego prądu (bądź też z pochodzącego z nadwyżek lub po prostu taniego), wpompowuje się wodę z niskich pokładów kopalni do zbiorników znajdujących się przy powierzchni.

Gdy pojawia się zapotrzebowanie na energię, woda jest wypuszczana, a opadając porusza turbiny generujące prąd.

"Szukamy nowych sposobów zagospodarowania terenów po kopalni Krupiński. Mogę już złożyć deklarację, że nasza spółka zależna - Jastrzębskie Zakłady Remontowe - przeniesie tam część swojej działalności, współpracujemy też z dużym śląskim biurem architektonicznym w zakresie koncepcji zagospodarowania tego terenu. Elektrownia jest kolejnym projektem, przy którym chcemy rozpocząć poważną współpracę" - poinformował prezes JSW Daniel Ozon.

Pierwszym etapem zamiany kopalni w akumulator jest stworzenie studium wykonalności - na jego podstawie zostanie podjęta decyzja, czy inwestycja jest opłacalna.

Zagłosuj

Co sądzicie o takim pomyśle na kopalnię?

RadioZET.pl/MT

Oceń