Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Polski Netflix jednym z najdroższych na świecie

25.09.2018 16:46
xxx zet

Ceny dostępu do biblioteki Netfliksa są na całym świecie bardzo zbliżone – okazuje się jednak, że w Polsce za jedną pozycję z katalogu płacimy nawet 3 razy więcej, niż użytkownicy z innych krajów.

Netflix fot. zrzut ekranu

Ofertę Netfliksa prześwietlił Comparitech, który przyjrzał się ofercie serwisu VoD w kilkunastu krajach, zebrał cenniki, a następnie wyliczył, jak drogi jest dostęp do jednego filmu lub odcinka serialu.

Okazało się, że różnice w wielkości biblioteki są tak znaczne, że koszt jednostkowy potrafi różnić się kilkukrotnie. Na wizualizacji zebranych danych Polska jest żółtą wyspą – nielicznym spośród badanych krajów (podobna sytuacja jest w Hong-Kongu), w których widzowie mieli do dyspozycji mniej niż 3000 tytułów.

netflix_drozyzna_02

Polski Netflix drogi z powodu mniejszego katalogu

Najwięcej za swoje pieniądze otrzymują od Netfliksa Japończycy – w katalogu w tym kraju znajduje się niema 6000 pozycji, a więc dwa razy więcej, niż w Polsce. Cena abonamentu jest przy tym niższa niż w naszym kraju – w rezultacie za dostęp do jednego tytułu Japończyk płaci na Netfliksie 0,01 centa.

W naszym kraju jest ponad 3 razy drożej – po wzięciu pod uwagę najtańszego abonament (34 zł) okazało się, ze cena za dostęp do jednej pozycji z katalogu wynosi u nas 0,031 centa.

Skąd biorą się tak duże różnice w liczbie dostępnych dla widzów filmów i seriali? Wszystkiemu winne są umowy licencyjne, często zawierane na każdy rynek z osobna – często okazuje się, że prawa do pokazywanie danego tytułu (lub jego wersji) ma w danym regionie inny podmiot.

Prowadzi to czasem do ciekawych sytuacji – po przeprowadzce z Australii do Kanady użytkownik serwisu VoD Apple odkrył, że z katalogu zostały skasowane dwa filmy, które kupił i za które zapłacił. Odpowiedź producenta była krótka – nie ma licencji na pokazywanie ich w nowym kraju użytkownika.

Zagłosuj

Z którego serwisu VoD korzystacie?

RadioZET.pl/MT

Oceń