Polski naukowiec stworzył przełomowy algorytm, Google chce go opatentować

10.09.2018 11:39
xxx zet

Dr Jarosław Duda z Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzył algorytm kompresji ANS – lepszy i wydajniejszy od wszystkiego, co powstało wcześniej. Swoje dzieło udostępnił za darmo ludzkości – Google chce je opatentować.

kodowanie fot. materiały prasowe

Algorytm powstawał w latach 2006-2013 – naukowiec na bieżąco dokumentował postępy prac publikując artykuły naukowe.

Jak się okazało, rodzina algorytmów ANS (asymetrycznych systemów liczbowych) zrewolucjonizowała sposób kompresji danych wideo – osiągane rezultaty są bardzo zbliżone do oryginału, a metoda nie wymaga dużego nakładu mocy obliczeniowej.

Algorytm Polaka zmienia świat

Rozwiązanie dr Jarosława Dudy zostało błyskawicznie dostrzeżone i docenione przez gigantów IT – kompresja ANS jest używana przez Google, Facebooka i Apple.

- ANS pozwolił na poprawę parametrów kompresji danych (np. 30 x przyśpieszenie), której nieświadomie używamy dosłownie wszędzie. Pozwolił na oszczędności m.in. zużycia energii zarówno przez smartfony jak i wielkie serwerownie, odciążyć procesory, linie telekomunikacyjne, nośniki pamięci. ANS zawdzięcza obecną popularność temu, że nie jest opatentowany - w przeciwnym razie raczej byłby dzisiaj dość niszowy. Jestem naukowcem i wierzę w swobodny rozwój i dostęp do wiedzy – powiedział nam dr Jarosław Duda.

Naukowiec sam wskazywał gigantom zalety swojego rozwiązania i pomagał w implementacji – nie spodziewał się jednak, że korporacje nie uszanują decyzji o otwartości rozwiązania.

- 1 stycznia 2014 napisałem na forum grupy firmy Google, żeby użyli ANS w kompresji wideo, przez 3,5 roku pomagałem im przez to forum oraz maile - licząc na formalną współpracę. Zamiast tego, w czerwcu 2017 przypadkiem znalazłem ich wniosek patentowy (na ponad 100 krajów) z grudnia 2015 na użycie ANS w kompresji wideo (w powszechnie używanym podejściu wymienili kodowanie na moje), nie wskazując mojej publicznej komunikacji, w której im ją podałem - jest to dobrze udokumentowana próba plagiatu – oświadczył dr Jarosław Duda.

Google chce opatentować dla siebie algorytm Polaka

Naukowiec próbował odwieść Google od zamiaru opatentowania jego algorytmu – wspomina, że odbyła się jedna rozmowa wideo, podczas której usłyszał że wszystko jest w porządku i kontakt się urwał.

Dr Jarosław Duda, wspierany przez Uniwersytet Jagielloński, walczył o uratowanie przed Google swojego dzieła – wygląda na to, że jego starania przyniosły rezultaty, jako że wniosek patentowy został wstępnie odrzucony przez amerykański urząd.

W decyzji wskazano między innymi, że sama zmiana nazwy metody nie jest powodem, dla którego można ją opatentować – wskazano właśnie na dostępny w internecie wątek, w którym polski naukowiec prezentuje Google zasady działania swojego algorytmu. Od decyzji urzędu patentowego przysługuje odwołanie.

Google zapoznaje się z decyzją amerykańskiego urzędu patentowego - odpowiedział na naszą prośbę o komentarz Google.

- Bardzo bym chciał żeby to był koniec tej sprawy, ale oczywiście niewykluczone że Google znowu wszystko zignoruje i będzie dalej brnąć w to bagno – stwierdził dr Jarosław Duda.

Zagłosuj

Czy dr Jarosław Duda powinien opatentować swój algorytm?

RadioZET.pl/TM

Oceń