Polskie F-16 dostaną polskie bomby

19.05.2017 10:33

W bydgoskich zakładach Nitro-Chem będą powstawać bomby Mk 82 i Mk 84, stanowiące podstawowe uzbrojenie polskich samolotów wielozadaniowych F-16. Będziemy też mogli sprzedawać je za granicę.

Polskie F-16 dostaną polskie bomby fot. Jerry Gunner, CC BY 2.0

Możliwość uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw – choć jeszcze nie całkowite – stało się możliwe dzięki umowie z włoskim RWM Italia, spółką należącą do dużego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall Defence.

Z podpisanego listu intencyjnego wynika, że do Bydgoszczy dostarczane będą korpusy bomb, które w Nitro-Chemie będą uzbrajane w produkowane w Polsce ładunki.

- Bomba lotnicza ogólnego przeznaczenia Mk 82 to najpopularniejsza bomba lotnicza stosowana w wielozadaniowych samolotach bojowych F-16. Mk 82 przeznaczona jest do niszczenia lub obezwładniania celów naziemnych i wodnych, przede wszystkim stacjonarnych. Bomba lotnicza Mk 82 stanowi także komponent kierowanej bomby lotniczej (Guided Bomb Unit) w wersji naprowadzanej laserowo (GBU-12) i układami INS/GPS (GBU-38) – podała Polska Grupa Zbrojeniowa w komunikacie.

Możliwość produkowania uzbrojenia dla F-16 w Polsce to ważny krok w kierunku zwiększenia możliwości obronnych – PGZ ma też nadzieję, że w przyszłości pozwoli nam na tańsze pozyskiwanie nowoczesnych bomb kierowanych, a może nawet branie udziału w ich produkcji.

Produkcja polskich bomb rozpocznie się w ciągu 4-6 miesięcy – czas ten zostanie zużytkowany na przystosowanie zakładu do wymogów stawianych przez ważącą 227 kg bombę Mk 82. Do tej pory najcięższa broń powstająca w Nitro-Chemie ważyła 100 kg.

Zagłosuj

Jaką jeszcze broń powinniśmy produkować w Polsce?

RadioZET.pl/MT

Oceń