Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Polskie Radio chce abonamentu od internautów

13.04.2017 15:18

Polskie Radio Katowice napisało do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, że w nowej ustawie abonamentowej powinno znaleźć się domniemanie posiadania przez użytkownika internetu telewizora lub radia i objęcia go obowiązkiem wspierania mediów publicznych.

Polskie Radio chce abonamentu od internautów fot. materiały prasowe

Pracujący nad nowelizacją przepisów resort opublikował listę dokumentów, jakie otrzymał w ramach konsultacji od organizacji oraz przedsiębiorstw. Pojawiają się w nich propozycje na uszczelnienie systemu poboru abonamentu oraz komentarze do propozycji przedstawionych przez ministerstwo.

Dużo emocji budzi zwłaszcza zasada domniemania – w projekcie znalazł się zapis o przyjęciu, że każdy klient płatnej telewizji ma odbiornik i ma za niego płacić. Za rozwinięciem tego pomysłu lobbuje Jacek Kurski, prezes TVP, który zaproponował domniemanie posiadania radia samochodowego przez każdego właściciela czterech kółek.

Jeszcze dalej posunęło się Polskie Radio Katowice, według którego należałoby uznać, że w telewizor lub radio zaopatrzona jest każda osoba, która kupuje dostęp do internetu.

Jeśli taki zapis zostanie dodany do ustawy, to dane o klientach korzystających z internetu musieliby zapewne przekazywać Poczcie Polskiej (odpowiedzialnej za pobieranie abonamentu) operatorzy telekomunikacyjni. Abonament musiałyby wtedy płacić na przykład osoby mający pakiet transmisji danych w smartfonie.

Zagłosuj

Czy popieracie płacenie abonamentu RTV za dostęp do internetu?

Czy warto kupić stację dukującą?

RadioZET.pl/MT

Oceń