Polskie pociągi wolno jeżdżą? Przenieś się do Azji

20.04.2017 10:19

Podczas gdy w Polsce podróż pociągiem często potrafi ciągnąć się w nieskończoność, to kraje azjatyckie już teraz mogą pochwalić się kolejami, które są zdolne podróżować z prędkością nawet do 600 km/h.

Polskie pociągi wolno jeżdżą? Przenieś się do Azji fot. pexels

Japonia obecnie przeprowadza testy swoich nowych pociągów. Dzięki specjalnemu układowi, na jakim została oparta konstrukcja, możliwe jest wykorzystanie zjawiska lewitacji magnetycznej. Powoduje to zmniejszenie oporu, jaki stawia pociąg w stosunku do szyn niemalże do minimum. Właśnie to, w połączeniu ze specjalnym kształtem pociągu (mocno spłaszczony na początku i na końcu składu), pozwala na osiągnięcie prędkości przekraczającej 600 kilometrów na godzinę.

Na materiale wideo umieszczonym poniżej, w jednej z przeprowadzanych prób działania tej nowoczesnej kolei, udało się osiągnąć prędkość maksymalną wynoszącą 603 kilometry na godzinę!

Żeby Was aż tak nie dołować, jak szybka będzie kolej w Japonii, poniżej zamieszczamy wideo pokazujące, że Chiny mają znacznie wolniejszą kolej. Tutaj pociąg na trasie Longyand Road - Lotnisko Pudong, potrafi rozpędzić się do prędkości wynoszącej "tylko" 430 km/h.

Zagłosuj

Lubisz podróżować koleją?

RadioZET.pl/geekweek/AM

Oceń