Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ponad 1000 polskich stron zarażało wirusami

23.06.2017 15:31

Specjaliście Exatela wykryli jeden z największych ataków na internautów w Polsce – ponad 1000 stron WWW instalowało odwiedzającym złośliwe oprogramowanie.

Ponad 1000 polskich stron zarażało wirusami fot. Christoph Scholz, CC BY-SA 2.0

Hakerom udało się złamać zabezpieczenia – najczęściej wykorzystując luki w przestarzałych wersjach oprogramowania – witryn i umieścić na nich własny kod, którego zadaniem było instalowanie wirusów na komputerach przeglądających serwisy osób.

Lista adresów nie została podana do publicznej wiadomości – wiadomo, że wśród nieświadomie niebezpiecznych witryn była między innymi strona posła, serwisy przedszkoli i szkół, urzędów gminy i powiatów, kancelarii prawniczych i strona z ofertami pracy.

Jeśli użytkownik korzystał z przeglądarki internetowej podatnej na atak (w tym przypadku Internet Explorera w wersji 9, 10 lub 11 albo innej przeglądarki ze starą wtyczką Flash), podczas wizyty na stronie na jego komputerze instalowane było ransomware – oprogramowanie szyfrujące pliki dla okupu.

Strony, które były wykorzystywane przez przestępców zostały poinformowane o odkryciu – do ich zadania należy uaktualnienie zabezpieczeń, żeby nie narażać więcej swoich użytkowników.

- Pamiętajmy, że nie ma zaufanych stron w internecie. Pamiętajmy, że aktualizacja zabezpieczeń jest kluczowa. Warto również śledzić to, co mówią fachowcy. A o możliwości takiego zagrożenia mówili od dawna – przestrzegają odkrywcy ataku.

To nie pierwszy przypadek, gdy hakerzy użyli w polskim internecie takiego rodzaju ataku – wcześniej udało im się umieścić swój kod na serwerze Komisji Nadzoru Finansowego, przez co złośliwe oprogramowanie znalazło się na komputerach wielu banków. Mówiło się wręcz o możliwości paraliżu całego systemu bankowego.

Zagłosuj

Złapaliście kiedyś wirusa w internecie?

RadioZET.pl/MT

Oceń