Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Popełniamy w internecie 100 000 błędów ortograficznych miesięcznie

04.07.2017 11:28

Instytut Monitorowania Mediów sprawdził poprawność językową publikacji w polskim internecie. W ciągu trzech miesięcy natrafiono na 275 000 wpisów z błędami ortograficznymi, gramatycznymi i stylistycznymi.

Popełniamy w internecie 100 000 błędów ortograficznych miesięcznie fot. Instytut Monitorowania Mediów

Instytut podjął się analizy poprawności językowej polskiego internetu zainspirowany przez internautów, którzy wskazywali na błędy napotykane przez nich najczęściej. Na podstawie tych danych stworzono listę nieprawidłowych sformułowań, których następnie szukano wśród wszystkich monitorowanych publikacji.

Jak się okazało, połowę błędów popełniliśmy we wpisach na Facebooku. Niechlubne drugie miejsce zajmuje Twitter, podium wstydu zamykają zaś treści, jakie można znaleźć na portalach internetowych.

Między 1 marca a 31 maja 2017 roku ponad 100 000 razy napisaliśmy błędnie „na pewno”. Niemal równie często używaliśmy niepoprawnego sformułowania „dzień dzisiejszy”.

fot. Instytut Monitorowania Mediów

Inne najczęściej występujące błędy to „trwa nadal”, „wziąść”, „okres czasu”, „dlatego, bo” i „spowrotem”. Te i 14 innych, mniej popularnych fraz znalazło się w ponad 275 000 publikacji w ciągu 3 miesięcy.

Zagłosuj

Popełniacie błędy językowe w internecie?

RadioZET.pl/MT

Oceń