Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Michał Korościel, Damian Michałowski
Aga Kołodziejska
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Powstanie Warszawskie na Twitterze. Relacja „na żywo”

01.08.2017 11:28

Już po raz trzeci Powstanie Warszawskie wybucha także na Twitterze – przebieg stołecznego zrywu można śledzić dzięki wpisom ukazującym się dokładnie w godzinę opisywanego wydarzenia.

Powstanie Warszawskie na Twitterze. Relacja „na żywo” fot. materiały prasowe

Autorki akcji (działające na zasadzie wolontariatu) przygotowały tysiące wpisów rekonstruujących wydarzenie po wydarzeniu „63 Dni Chwały”, przeszukując w tym celu liczne archiwa i zdobywając unikatowe, historyczne materiały.

Relacja zaczęła się jeszcze przed godziną „W” – na Twitterze można już śledzić losy rozkazu o rozpoczęciu powstania, podpisanego 31 lipca 1944 roku.

Muzeum Powstania Warszawskiego zachęca z kolei do wzięcia udziału w organizowanej przez siebie akcji na Twitterze.

- 31 lipca i 1 sierpnia na Twitterze będziemy prowadzić akcję upamiętniającą Powstanie. Pod hasztagiem #OTymPamiętaMY przypominamy o osobach, miejscach i wydarzeniach walczącej Warszawy oraz mobilizujemy innych użytkowników Twittera do włączenia się i pokazania wraz z nami, że wydarzenia sierpnia i września 1944 roku wciąż są nam bliskie. Zachęcamy do udostępniania swoich wspomnień, zdjęć, miejsc, historii związanych z Powstaniem Warszawskim, które w sposób szczególny wspominamy i które cenimy. Chcemy, by pamięć o Powstańcach i ich walce wciąż była żywa – czytamy na witrynie instytucji.

Powstanie Warszawskie było nieudanym zrywem wolnościowym – zginęło w nim 16 000 walczących, 20 000 zostało rannych, 15 000 wzięto do niewoli. W trakcie walk i czystek prowadzonych przez Niemców straciło życie nawet 200 000 cywili, a lewobrzeżna część miasta została zrównana z ziemią.

RadioZET.pl/MT

Oceń