Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Agnieszka Więdłocha , Maciej Stuhr
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Prawie połowa młodych Amerykanów usunęła Facebooka ze smartfona

11.09.2018 16:57
xxx zet

Imperium Facebooka nie jest już tak silne, jak kiedyś – w ciągu ostatnich 12 miesięcy przerwę od serwisu społecznościowego zrobiło sobie 42% dorosłych Amerykanów. Do korzystania z portalu wróciła mniej niż połowa.

aplikacja Facebooka fot. Book Catalog, CC BY 2.0

Dane pochodzą z sondażu przeprowadzonego w USA przez Pew. Pytano w nim o korzysta stanie z Facebooka oraz o stosowane ustawienia prywatności.

Problem udostępniania danych osobowych przez Facebooka stał się głośny, gdy na jaw wyszedł ogromny wyciek informacji poprzez aplikację stworzoną przez Cambridge Analytica i wykorzystanie ich do targetowania reklam politycznych. Mark Zuckerberg zeznawał w tej sprawie przed amerykańskim Senatem.

W świadomości użytkowników zakorzeniło się najwyraźniej przeświadczenie, że Facebook nie jest w stanie zadbać o bezpieczeństwo ich danych – stąd podejmowane masowo decyzje o odpoczęciu od portalu. Jak wynika z sondażu, na kilka tygodnie zrezygnowało z korzystania z Facebooka 42% Amerykanów w wieku powyżej 18 lat.

Amerykanie kasują aplikację Facebooka

26% ankietowanych zadeklarowało, że zdecydowało się usunąć aplikację Facebooka ze swojego smartfona. Ten trend jest najwyraźniej widoczny wśród dorosłych w wieku 18-29 lat – wśród nich do skasowania programu z telefonu przyznało się 44% pytanych.

Nie pytano, czy aplikacja Facebooka została usunięta na stałe, czy też może tymczasowo.

Zbadano za to, czy informacje o wyciekach danych wpłynęły na ustawienia prywatności użytkowników Facebooka. Okazało się, że tak – w ciągu roku zmiany w uprawnieniach dostępu do danych wprowadziło 64% użytkowników.

Zagłosuj

A Ty korzystasz z aplikacji Facebooka na smartfonie?

RadioZET.pl/MT

Oceń