Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Michał Korościel
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Prawie połowa młodych Amerykanów usunęła Facebooka ze smartfona

11.09.2018 16:57
xxx zet

Imperium Facebooka nie jest już tak silne, jak kiedyś – w ciągu ostatnich 12 miesięcy przerwę od serwisu społecznościowego zrobiło sobie 42% dorosłych Amerykanów. Do korzystania z portalu wróciła mniej niż połowa.

aplikacja Facebooka fot. Book Catalog, CC BY 2.0

Dane pochodzą z sondażu przeprowadzonego w USA przez Pew. Pytano w nim o korzysta stanie z Facebooka oraz o stosowane ustawienia prywatności.

Problem udostępniania danych osobowych przez Facebooka stał się głośny, gdy na jaw wyszedł ogromny wyciek informacji poprzez aplikację stworzoną przez Cambridge Analytica i wykorzystanie ich do targetowania reklam politycznych. Mark Zuckerberg zeznawał w tej sprawie przed amerykańskim Senatem.

W świadomości użytkowników zakorzeniło się najwyraźniej przeświadczenie, że Facebook nie jest w stanie zadbać o bezpieczeństwo ich danych – stąd podejmowane masowo decyzje o odpoczęciu od portalu. Jak wynika z sondażu, na kilka tygodnie zrezygnowało z korzystania z Facebooka 42% Amerykanów w wieku powyżej 18 lat.

Amerykanie kasują aplikację Facebooka

26% ankietowanych zadeklarowało, że zdecydowało się usunąć aplikację Facebooka ze swojego smartfona. Ten trend jest najwyraźniej widoczny wśród dorosłych w wieku 18-29 lat – wśród nich do skasowania programu z telefonu przyznało się 44% pytanych.

Nie pytano, czy aplikacja Facebooka została usunięta na stałe, czy też może tymczasowo.

Zbadano za to, czy informacje o wyciekach danych wpłynęły na ustawienia prywatności użytkowników Facebooka. Okazało się, że tak – w ciągu roku zmiany w uprawnieniach dostępu do danych wprowadziło 64% użytkowników.

Zagłosuj

A Ty korzystasz z aplikacji Facebooka na smartfonie?

RadioZET.pl/MT

Oceń