Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pro Speed Test już w Polsce. Jak działa nowy test szybkości waszego internetu?

04.12.2018 16:35

Nowy test szybkości łącza internetowego Pro Speed Test pojawił się już w Polsce. Jak działa i czym różni się od pozostałych narzędzi tego typu? 

Pro Speed Test już w Polsce. Jak działa nowy test szybkości waszego internetu? fot. Shutterstock

Pro Speed Test: jak to działa?

Nowe narzędzie do sprawdzania szybkości waszego łącza internetowego jest już dostępne w Polsce. Jak działa Pro Speed Test? W przeciwieństwie do znanych już użytkownikom narzędzi takich jak Speedtest.net czy Speedtest.pl zmusza do wykonania testu w sposób zgodny z zaleceniami. Jeśli więc do tej pory sprawdzaliście szybkość waszego łącza korzystając z sieci bezprzewodowej, a w dodatku w tym samym czasie, kiedy podpiętych do niego było też kilka innych osób, tym razem to się zmieni. Jak to działa?

windowsspeedtest fot. Pro Speed Test

Pierwszym krokiem, jaki będziemy musieli wykonać jest założenie konta użytkownika. Umożliwi nam to wybór odpowiedniej aplikacji, dzięki której sprawdzimy szybkość swojego łącza internetowego. 

Pro Speed Test: czy nowy test jest lepszy od innych?

Od początku jesteśmy informowani, że aby uzyskać pomiar certyfikowany, będziemy musieli skorzystać z zewnętrznej aplikacji. Jeśli jednak wolimy wykonać tylko szybki test, możemy skorzystać także z narzędzia online dla przeglądarek internetowych. Zostaniemy jednak ostrzeżeni, że taki pomiar może być niewymierny.

prospeedtestweby fot. Pro Speed Test

Porównaliśmy go z wynikami testu wykonanego za pomocą Speedtest.pl. 

testnowy fot. Speedtest.pl

Choć różnica nie jest duża, łatwo zrozumieć, dlaczego pomiar certyfikowany może dać nam znacznie dokładniejsze informacje. Jeśli chcemy zgłosić skargę do swojego operatora, to może zaważyć na jej pozytywnym rozpatrzeniu. Jeśli chcecie więc mieć pewność, że macie rację i jakość świadczonych w ramach umowy z operatorem usług jest zbyt niska, warto założyć konto na nowej platformie i dokładnie to sprawdzić.

RadioZET.pl/źródło:Spider'sWeb;Wyborcza;Benchmark.pl/AG

Oceń