Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Problemy z zasięgiem na protestach. Służby zagłuszały sieci?

24.07.2017 13:35

Uczestnicy protestów przeciwko zmianom w ustawie o sądach powszechnych zauważyli problemy z zasięgiem sieci komórkowych. Czy służby zagłuszały sygnał, czy jest inne wytłumaczenie?

Problemy z zasięgiem na protestach. Służby zagłuszały sieci? fot. kadr z wideo

Brak możliwości połączenia się z internetem, a czasem nawet złapania zasięgu operatora komórkowego przez protestujących interpretowany jest jednoznacznie – rząd użył przeciwko nim sprzętu zagłuszającego, aby zdjęcia i materiały wideo z protestów nie mogły być zamieszczane na żywo w sieci.

Przywołano strajk pielęgniarek przeciwko rządom PiS – służby uniemożliwiały wtedy rozmawianie przez telefon zagłuszając sieci komórkowe.

Czy podobne środki zastosowano także przeciwko uczestnikom protestu? Wydaje się, że nie – problemem było po prostu pojawienie się dużej liczby osób w jednym miejscu i wynikającego z tego przeciążenia infrastruktury.

To zjawisko występujące między innymi podczas świętowania Nowego Roku – gdy wszyscy chcą zadzwonić i złożyć życzenia, część osób musi poczekać na swoją kolej. W przypadku protestujących, których liczba sięgała wielu tysięcy, wszyscy chcieli wykorzystać przepustowość najbliższych masztów do przesłania danych – okazała się ona być zbyt niska, żeby móc obsłużyć wszystkich użytkowników.

Część osób mogła łączyć się tylko przez sieci 2G, co w praktyce oznacza brak dostępu do internetu. Podobne kłopoty mogą dosięgać uczestników koncertów lub dużych imprez sportowych – w takich przypadkach jednak dzięki znaniu daty wydarzenia z wyprzedzeniem operatorzy mogą przygotować się na dodatkowy ruch dzięki mobilnym punktom łączności, umiejscowionym na przykład na ciężarówkach.

Zagłosuj

Co Twoim zdaniem było przyczyną kłopotów z zasięgiem?

RadioZET.pl/MT

Oceń