Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Project Scorpio - znamy dane techniczne nowej konsoli Microsoftu

10.04.2017 12:41

Dane techniczne następnej konsoli Microsoftu są już znane! Oto specyfikacja usprawnionej wersji Xboksa One o kodowej (na razie) nazwie Project Scorpio. 

Project Scorpio - znamy dane techniczne nowej konsoli Microsoftu fot. Digital Foundry / Eurogamer / Microsoft

Czym jest Project Scorpio?

Project Scorpio to następna konsola Microsoftu. Podobnie jak PlayStation 4 Pro, Project Scorpio jest mocniejszą wersją podstawowej wersji konsoli. Oznacza to, że nie można jej nazwać następną generacją sprzętu, tak jak w przypadku oryginalnego Xboksa i Xboksa 360, lecz czymś bardziej w rodzaju "nakładki" graficznej na pierwotną wersję konsoli.

Na Xboksie One i Project Scorpio uruchomimy bowiem dokładnie te same gry, lecz dzięki większej mocy obliczeniowej Scorpio po prostu otrzymamy w nich większą rozdzielczość, ładniejsze efekty graficzne i inne usprawnienia, które dotyczyć będą oprawy graficznej, a nie samego rdzenia rozgrywki.

Project Scorpio - dane techniczne

Sercem Project Scorpio jest wykonana w 16nm architekturze jednostka APU, wykonana przez AMD. Zawiera w sobie zarówno procesor, jak i układ graficzny, pozwalające na uruchomienie gier w rozdzielczości 4K - 3840 na 2160 pikseli.

Procesor to wciąż ośmiordzeniowa jednostka bazująca na architekturze Jaguar - znanej z klasycznego Xboxa One, lecz z mocno podniesionymi zegarami - z 1,75 GHz do 2,3 GHz (PS4 Pro to ten sam procesor, lecz o 2,1 GHz).

By osiągnąć dużą wydajność, podniesiono taktowania rdzeni układu graficznego - ze standardowego 853 MHz w przypadku Xboxa One i 12 jednostek obliczeniowych do 1172 MHz i 40 jednostek obliczeniowych w przypadku Project Scorpio (dla przykładu PS4 Pro posiada 911 MHz i 36 jednostek obliczeniowych). To ponad 43% mocy ponad to, co potrafi PlayStation 4 w wersji Pro.

Specyfikacja techniczna Project Scorpio:

  • Procesor: 8-rdzeniowy procesor w architekturze x86 taktowany zegarem 2,3 GHz;
  • Układ graficzny: 40 jednostek obliczeniowych taktowanych 1172 MHz;
  • Pamięć: 12 GB GDDR5, przepustowość 326 GB/s;
  • Dysk twardy: 2,5" dysk o pojemności 1 TB;
  • Napęd: czytnik płyt 4K UHD Blu-Ray.

Project Scorpio - data premiery i cena

Niestety Microsoft nie podał jeszcze tak szczegółowych informacji na temat nadchodzącej konsoli. Wiemy jednak, że ma zadebiutować pod koniec 2017 roku w cenie znacznie przewyższającej aktualną cenę Xboksa One. Spekuluje się jednak o cenie w przedziale 2000-2500 złotych.

Więcej informacji na temat konsoli i jej możliwości - w tym jej oficjalnej nazwy (Project Scorpio to nazwa kodowa, stosowana przy etapie produkcji), dowiemy się zapewne podczas tegorocznych targów gier E3 2017. Odbędą się w dniach 14-16 czerwca w Los Angeles, a wszystkie informacje, w tym konferencje będą dostępne w sieci. Spodziewajcie się więc naszej relacji i więcej informacji na temat nowej konsoli Microsoftu na radiozet.pl już wkrótce.

Zagłosuj

Zamierzasz kupić konsolę "Project Scorpio"?

RadioZET.pl/eurogamer/AM

Oceń