Przełom w technologii mobilnego transferu danych - 5G już w 2020?

11.09.2017 12:00

Rozwiązanie zaproponowane przez firmę Intel jest już testowane na całym świecie.

Przełom w technologii mobilnego transferu danych - 5G już w 2020? fot. pixabay

Intel, jako pierwsza firma na świecie, stworzył rozwiązanie zgodne z wprowadzanym standardem NR (New Radio). Dzięki nowej platformie Intel 5G Mobile Trial Platform, którego finalna wersja zostanie zaprezentowana w grudniu tego roku, standard 5G mógłby zawitać na rynku już w 2020 roku. Na początku przyszłego roku Intel chciałby rozpocząć w związku z tym współpracę z producentami sprzętu komunikacyjnego, by wprowadzić zgodność operacyjną na dostępnych obecnie urządzeniach i sieciach radiowych.

Dlaczego 5G jest tak ważne?

Ten standard łączności wprowadzi nowe możliwości - 5G pozwala na transfer danych na poziomie od 10 do 100 Gbps. W porównaniu do obecnie najszybszej technologii dostępnej na rynku - LTE, która pozwala na transfer do 300 Mbps, przeskok jest ogromny. Sieć 5G to również możliwość obsługi większej liczby użytkowników - jeden nadajnik będzie więc w stanie podłączyć do sieci większą liczbę urządzeń - nie tylko smartfonów, ale również domowych routerów, urządzenia IoT i inne maszyny zdolne do korzystania z tej infrastruktury.

W czerwcu tego roku Minister Anna Streżyńska wspólnie z szefem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, operatorami telekomunikacyjnymi i uczelniami podpisała strategię 5G dla Polski. Do końca roku ma zostać wyznaczone miasto, w którym 5G pojawi się pilotażowo. 

Zagłosuj

Uważasz, że wprowadzenie nowego standardu łączności 5G jest ważne dla Polski?

RadioZet.pl/geekweek/AM

Oceń