Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Robicie zakupy na AliExpress? Uważajcie na Urząd Skarbowy!

03.09.2018 16:03
xxx zet

Jeśli robiąc zakupy w chińskich sklepach, unikacie płacenia podatku VAT, lepiej przestańcie. Urząd Skarbowy we współpracy z Pocztą Polską chce zacząć sprawdzać każdą przesyłkę.  

Robicie zakupy na AliExpress? Uważajcie na Urząd Skarbowy! fot. FB/AliExpress

Fiskus będzie walczyć z omijaniem odprowadzania podatku VAT

Urząd Skarbowy najwyraźniej stracił cierpliwość – zamierzają rozpocząć ostrą walkę z procederem unikania płacenia podatku VAT przez konsumentów robiących zakupy w chińskich sklepach internetowych, takich jak np. AliExpress. Plan jest całkiem konkretny. Poczta Polska, z którą fiskus zamierza współpracować w tym zakresie, ma starannie monitorować każdą przesyłkę i przekazywać zebrane dane o kliencie drugiej stronie. Tak przynajmniej wynika z rzekomo zawartej już umowy pomiędzy Pocztą a Krajową Administracją Skarbową. 

Koniec z omijaniem podatków?

Skala problemu niepłacenia podatku VAT za chińskie produkty jest już podobno tak duża, że zdecydowano się powołać specjalny zespół, który pomoże fiskusowi skutecznie odzyskiwać zaległości. Klienci sklepów takich jak np. AliExpress często nawet nie tyle celowo unikają płacenia, ile uważają, że nie muszą. Z jakiego powodu? Przy kupowaniu towarów o wartości niższej niż 22 euro nie trzeba ich zdaniem płacić ani cła, ani VAT-u... Niestety okazuje się, że to prawo nie działa na terenie Polski oraz Francji. Według informacji Urzędu Skarbowego każdy, kto importuje produkty z  zagranicy, nawet online, jest zobowiązany do uiszczenia opłaty, ponieważ staje się podatnikiem z tytułu importu towarów. Jak komentują eksperci, fiskus będzie najbardziej starał się zdobywać dane tych klientów, którzy w chińskich sklepach zamawiają produkty o wysokiej wartości jak np. elektronika czy meble. Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowy projekt wchodzi w życie, wiemy już za to, że aktualnie resort pracuje nad nowymi rozporządzeniami, dzięki którym będzie można efektywnie dochodzić należności.

RadioZET.pl/źródło:KomputerŚwiat;Money.pl/AG

Oceń