Robisz sobie selfie? Uważaj, to oznaka zaburzeń psychicznych

18.12.2017 11:18

Po przebadaniu 200 osób robiących sobie autoportrety samrtfonem naukowcy doszli do wniosku, że odkryli nową chorobę, nazwaną selfitis. Sprawdź, czy ją złapałeś – na dłuższą metę może być bardzo groźna dla zdrowia psychicznego.

Robisz sobie selfie? Uważaj, to oznaka zaburzeń psychicznych fot. Matthew Roth, CC BY 2.0

Badanie to wspólne przedsięwzięcie angielskiego Nottingham Trent University oraz indyjskiej Thiagarajar School of Management. Naukowcy przyglądali się szczególnie osobom, które wykonują kilka selfie dzienne.

Choroba, którą zdiagnozowali, została nazwana selfitis – w zależności od stadium, może być tylko niewielką niedogodnością w życiu lub prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

Według naukowców, selfitis jest następstwem niskiej samooceny i chęci zwiększenia poczucia własnej wartości przez poczucie przynależności do dużych grup społecznych. Służy do tego właśnie robienie i publikowanie autoportretów w sieci oraz dowartościowywanie się komentarzami i reakcjami.

Badacze wyodrębnili 3 stadia choroby. Określana jako graniczna charakteryzuje się robienie co najmniej 3 selfie dziennie, ale bez publikowania ich w sieci. Ostre selfitis przejawia się taką samą aktywnością fotograficzną, przy czym robionymi zdjęciami zasypywane są profile w mediach społecznościowych.

Najbardziej zaawansowane stadium – przewlekłe – charakteryzuje się robieniem i publikowaniem w internecie 6 lub więcej zdjęć dziennie.

Zagłosuj

Robisz sobie selfie?

RadioZET.pl/MT

Oceń