Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Rosjanie pracują nad projektem atomowej baterii

28.06.2017 12:00

Moc tego typu baterii umożliwi nam zasilanie drobnych urządzeń nawet przez okres 50 lat.

Rosjanie pracują nad projektem atomowej baterii fot. Kadr z materiału YouTube

Inżynierowie z Rosatomu podczas targów technologii nuklearnych zaprezentowali rozwiązanie, które może zapewnić nam niesamowitą przyszłość urządzeń technologicznych.

Zwykle to baterie i ich możliwości są ograniczeniem, które wpływa na wygląd urządzeń i ich ogólne możliwości - w tym czas działania. Atomowe baterie, stworzone przez rosyjski zespół, mogą raz na zawsze rozwiązać problem energii we wszelkich gadżetach i smartfonach.

Ich bateria, wielkości paznokcia, posiada w sobie w większości izotopy niklu-63. Mimo szkodliwości tego typu radioaktywnych substancji, ich wielkość jest na szczęście bezpieczna dla organizmów żywych. Dodatkowa warstwa ochronna z metalowej folii zapewnia barierę chroniącą nas przed promieniowaniem.

Obecnie baterie są w formie prototypowej, lecz prace nad nimi dalej będą prowadzone. W planach jest ich miniaturyzacja i umożliwienie łączenia tych baterii w większe jednostki. Rosjanie chcą, aby tego typu baterie były wykorzystane między innymi w urządzeniach pracujących w przestrzeni kosmicznej, co pozwoli na ich długie i bezawaryjne działanie, a w przyszłości by trafiły również do przedmiotów, które wykorzystujemy na co dzień - smartfonów, tabletów, rozruszników serca czy aparatów słuchowych.

Zagłosuj

Chciałbyś zasilać swoje urządzenia atomowymi bateriami?

RadioZet.pl/AM

Oceń