Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Rozdanie pierwszych nagród dla gier CEEGA na PGA 2018

12.09.2018 15:13
xxx zet

Najlepsze gry z Polski i z naszego regionu będą teraz odpowiednio nagradzane – pierwsze statuetki CEEGA, czyli Central & Eastern Europe Game Awards, zostaną przekazane autorom najlepszych tytułów na targach Poznań Game Arena.

nagrody CEEGA fot. materiały prasowe

W Polsce działa obecnie około 400 deweloperów zajmujących się tworzeniem gier – od tuzów pokroju CD Projekt RED poczynając, na małych studiach, tworzących pierwszy tytuł, kończąc. W całym naszym regionie Europy producentów gier jest już około 1000, a w branży pracuje ponad 25 000 osób.

Polska staje się potentatem, jeśli chodzi tworzenie dobrych gier – Wiedźmin 3: Dziki Gon w wielu plebiscytach uznawany jest na najlepszą grę wszech czasów, Frostpunk 11 bit studios przez długi czas był najgorętszą grą na Steamie, a największy fenomen gier wieloosobowych ostatniego czasu, Fortnite, jest tworzony przez polskie studio People Can Fly na zlecenie Epic Games.

Ogólnoświatowe hity powstają także u naszych sąsiadów. Rosnące znaczenie naszego regionu na mapie branży gier sprawiło, że organizacje z 15 krajów regionu CEE nawiązały współpracę i stworzyły nagrodę CEEGA, która będzie przyznawana najlepszych grom wyprodukowanych w środkowej i wschodniej Europie.

CEEGA - pierwsze nagrody branży gier Środkowej i Wschodniej Europy

CEEGA ma dwojakie zadanie – po pierwsze, wskazywać ciekawe gry z naszego regionu i dawać im szansę na większą rozpoznawalność na światowym rynku. Korzyści z inicjatywy mają odnosić także kraje naszego regionu, które będą promowane cenionymi przez graczy na świecie tytułami. Dzięki nagrodzie dowiedzą się, z jakiego zakątka świata pochodzą.

Nagrody będą przyznawane w ośmiu kategoriach: Visual Art, Audio, Design, Narrative, Technology, Hidden Gem, Best Mobile Game oraz Best Game. W tej ostatniej kategorii o miano zwycięzcy polski Frostpunk będzie rywalizował z Chuchelem, Kingdom Come: Deliverance oraz This is the Police 2. Statuetki przyznawane jest przez jury składające się z dwóch reprezentantów z kazdego partycypującego kraju - przedstawiciela branży oraz mediów piszących o grach.

Współpraca pomiędzy organizacjami branży gier z poszczególnych krajów ma zwiększyć siłę przetargową naszego regionu i zwiększyć szansę na wpływanie na korzystniejszy dla CEE kształt europejskich przepisów kształtujących rynek. Koordynatorem inicjatywy jest Fundacja Indie Games. projekt wspierany jest między innymi przez Ministerstwo Kultury.

Pierwsze nagrody CEEGA zostaną rozdane podczas targów Poznań Game Arena 13 października 2018 roku.

Zagłosuj

Zagrasz w gry, które dostaną nagrodę CEEGA?

RadioZET.pl/MT

Oceń