Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ruszyły testy speedtestu UKE

18.09.2018 13:39
xxx zet

Ruszyły testy aplikacji, która pozwoli sprawdzić jaką prędkość łącza tak naprawdę zapewniają nam dostawcy internetu. Narzędzie ma umożliwiać reklamowanie jakości usług operatorów telekomunikacyjnych.

speedtest fot. zrzut ekranu

Speedtest, którego wynik będzie wiążącym dowodem w sporze z dostawcą internetu to inicjatywa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. UKE chce zaoferować narzędzie do wiarygodnego sprawdzania przepustowości łącza, tak by dać konsumentom możliwość sprawdzenia, czy dostawca wywiązuje się z deklaracji zawartych w umowie.

- Zgodnie z unijnym prawem dostawcy internetu w sieciach stacjonarnych są zobowiązani do podawania w umowach minimalnych, zwykle dostępnych i maksymalnych oferowanych prędkości transmisji danych. Jeżeli za pomocą certyfikowanego mechanizmu wykazane zostaną odstępstwa od umownych prędkości, konsumenci będą mieli podstawę do skutecznego dochodzenia roszczeń wobec dostawców. Na tym polega przewaga mechanizmu certyfikowanego przez Prezesa UKE nad dostępnymi w sieci narzędziami pomiarowymi – deklaruje Urząd.

Speedtest UKE pozwoli reklamować jakość usług dostawców internetu

Pomiary dokonywane za pomocą certyfikowanej przez UKE aplikacji będą odbywać się inaczej, niż w przypadku popularnych internetowych speedtestów – program będzie pilnować, żeby przestrzegać kilku zasad, inaczej wynik będzie uznany za obciążony zbyt dużym marginesem błędu.

Testy można wykonywać tylko po podłączeniu się do routera kablem, a w sieci lokalnej nie mogą znajdować się inne urządzenia, które mogłyby wykorzystywać część przepustowości łączą podczas pomiaru. Aplikacja pilnuje także, żeby komputer na którym przeprowadzany jest test nie był zbyt obciążony.

- Dzięki aplikacji na komputery stacjonarne konsument będzie mógł sprawdzić prędkości wysyłania i pobierania danych, opóźnienie oraz zmienność opóźnienia w przypadku swojej usługi stacjonarnego internetu. W odróżnieniu od innych dostępnych w sieci narzędzi aplikacja pozwoli na wiarygodny pomiar usługi, gdyż zweryfikuje w jakich warunkach był realizowany. Aplikacja sprawdzi m.in. takie elementy jak obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łącz VPN, natężenie generowanego ruchu, liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika – tłumaczą twórcy narzędzia.

Wersję beta narzędzia pomiarowego można pobrać i uruchomić po zarejestrowaniu się na stronie pro.speedtest.pl. Testy potrwają do 31 października 2018, po ich zakończeniu UKE zdecyduje, czy aplikacja spełnia założenia i czy można jej używać jako oficjalnego speedtestu.

Zagłosuj

Jesteś zadowolony z prędkości swojego łącza?

RadioZET.pl/MT

Oceń