Rząd chce walczyć z „fake newsami” w polskim internecie

24.08.2017 11:57

„Gazeta Wyborcza” dotarła do treści ustawy mającej walczyć ze zjawiskiem fałszywych wiadomości w internecie – w jej zapisach znalazły się kontrowersyjne propozycje.

Rząd chce walczyć z „fake newsami” w polskim internecie fot. materiały prasowe

Prace nad nowelizacją ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną trwają w Ministerstwie Cyfryzacji – proponowane zapisy miały już dobyć błogosławieństwo Anny Streżyńskiej. Prawnicy, z którymi treści przepisów konsultowała „Wyborcza”, obawiają się jednak, że nowe prawo zapewni bezkarność trollom internetowym i przyczyni się do zwiększenia, a nie zmniejszenia liczby fałszywych informacji w polskiej sieci.

Nowe przepisu zakazują między innymi wydawcom – stronom informacyjnym, ale także na przykład serwisom społecznościowym – samodzielnego usuwania jakichkolwiek zamieszczonych w ich witrynie treści, na przykład postów lub komentarzy. Bez znaczenia ma być, czy wpis łamie regulamin usługi.

Zablokowanie dostępu do danej treści ma być możliwe tylko po otrzymaniu oficjalnego zgłoszenia (popartego danymi osobowymi, adresem zamieszkania osoby zgłaszającej, wskazaniem konkretnego prawa, które ma być łamane przez wpis oraz określenia, kto jest na skutek publikacji poszkodowany) przez udostępniany formularz. Prawnicy wskazują jednak, że takie rozwiązanie ma bardzo poważna wadę.

- Oceniam ten zapis bardzo krytycznie. Usługodawca po uzyskaniu wiarygodnej wiadomości będzie miał obowiązek (nie możliwość) zablokowania dostępu do danych o bezprawnym charakterze. Nie ma przy tym znaczenia, czy wiadomość o bezprawności treści była rzeczywiście wiarygodna – powiedziała „Wyborczej” dr Gabriela Bar.

Od zablokowania w ten sposób wiadomości jej autor będzie mógł odwołać się do sądu – orzeczenie ma być wydawane w ciągu 24 godzin.

Projekt ustawy nowelizacji przewiduje także obowiązek umożliwienia internautom głosowania, czy ich zdaniem dana informacja (artykuł, post lub komentarz) jest prawdziwy, czy fałszywy. Zdaniem prawników otwiera to drogę do wypaczania zawartości polskiego internetu przez trolle internetowe (często działające w postaci botów sponsorowanych przez opcję polityczną, a nawet kraj), które będą mogły oznaczać jako nieprawdziwe wiadomości krytycznie (lub pozytywnie) opisujące wybrane zjawisko lub temat.

W projekcie nowego prawa można ponadto wyczytać, że „portale nie mogą ograniczać ani w jakikolwiek inny sposób utrudniać dostępu do swych usług” – w zamyśle ma to zabronić blokowania banowania użytkowników, jednak zapis jest na tyle nieprecyzyjny, że może zostać użyty na przykład od zabronienia oferowania płatnego dostępu do treści.

Zagłosuj

Trafiacie w internecie na fałszywe informacje?

RadioZET.pl/Wyborcza/MT

Oceń