Samonaprawiające się drogi przyszłości

09.05.2017 11:28

Holenderski wynalazek może rozwiązać jedną z najpoważniejszych bolączek dotyczących dróg samochodowych - ich psucie się.

Samonaprawiające się drogi przyszłości fot. pexels

W wywiadzie dla serwisu The Verge możemy przeczytać o technologii opracowywanej przez holenderski zespół naukowców. Dowodzony przez Erika Schlangena z uniwersytetu w Delf zespół obecnie prowadzi zaawansowane prace nad samonaprawiającym się asfaltem. Jakby tego było mało, opracowywana technologia mogłaby jednocześnie ładować bezprzewodowo samochody elektryczne.

Jak to miałoby działać? Samonaprawiające się właściwości są możliwe dzięki specjalnym bakteriom, które uzupełniają małe ubytki, jak również wytwarzają energię. Umieszczone w asfaltowej drodze stalowe mikrowłókna mogłyby posłużyć do ładowania nowej generacji aut elektrycznych.

Cena? Mogłoby się wydawać, że użycie tak nowoczesnej technologii znacznie zwiększy koszty jej wykorzystania przy budowie dróg. Nic bardziej mylnego - zespół zapewnia, że koszt jest produkcji jest o 1/4 mniejszy niż tradycyjnej asfaltowej powierzchni.

Co ciekawe technologia przeszła już sporo testów, a w 2010 roku położono nawet testowe fragmenty dróg, które do tej pory są w nieskazitelnym stanie. Oby technologia została szybko wprowadzona na rynek - z takimi samonaprawiającymi się właściwościami polskie drogie na pewno sporo by zyskały, a państwo nie musiałoby tyle wydawać na ich naprawy.

Zagłosuj

Uważasz, że w Polsce przydałyby się takie drogi?

RadioZet.pl/TheVerge/AM

Oceń