Samsung Galaxy S9 i S9+ - więcej inteligencji w aparacie

26.02.2018 11:09
xxx zet

Samsung Galaxy S9 i S9+ to ewolucja rewolucji – producent zachował charakterystyczny wygląd swoich flagowców, najbardziej znaczące zmiany wprowadzając w jego wnętrzu. Oczkiem w głowie stał się aparat fotograficzny, który może teraz zawstydzić niejedną profesjonalną lustrzankę.

Samsung Galaxy S9 i Samsung Galaxy S9+ - porównanie fot. kadr z wideo

Gdybyśmy traktowali smartfony w taki sam sposób, w jaki podziwiamy sportowe samochody, ściany pokojów nastolatków zaroiłyby się rok temu od plakatów Samsunga Galaxy S8. Telefon robił naprawdę ogromne wrażenie wzornictwem i ekranem, który wylewał się na niema cały front telefonu zanim na podobny krok zdecydowało się Apple w iPhonie X.

W modelach Galaxy S9 i S9+ Samsung zdecydował się tylko na kosmetyczne zmiany w wyglądzie, koncentrując się przede wszystkim na polepszaniu komponentów i możliwości urządzenia. W rezultacie powstał telefon, który – jeśli wierzyć słowom producenta – ma „najbardziej zaawansowany aparat fotograficzny w historii smartfonów tej marki”.

Samsung Galaxy S9 i S9+ - aparat fotograficzny na swoim

Samsung traktuje zdjęcia wykonywane modelami Galaxy S9 i S9+ bardzo poważnie – do tego stopnia, że w pewnym sensie stał się on zupełnie oddzielnym bytem, niezależnym od działania pozostałych części smartfona:

- Dzięki przydzieleniu czujnikowi Super Speed Dual Pixel dedykowanej mocy obliczeniowej i pamięci, aparat może łączyć nawet 12 klatek w jedno niesamowite zdjęcie, co zapewnia najwyższą możliwą jakość obrazu - deklaruje producent.

Przydzielenie aparatowi fotograficznemu w smartfonie własnego procesora nie jest co prawda czymś zupełnie nowym, pokazuje jednak, że przetwarzania zarejestrowanego obrazu jest traktowane przez Samsunga bardzo poważnie.

Zdjęcia robione podwójnymi aparatami są zazwyczaj bardziej szczegółowe niż te uchwycone pojedynczą kamerą, gdyż stanowią osobne połączenie dwóch ujęć (najczęściej robione przez matrycę kolorową i monochromatyczną). Wyszukiwanie i uwypuklanie szczegółów przy korzystaniu z 12 ujęć podnosi poprzeczkę o krok wyżej).

- Tylny aparat wyposażono w zmienną przysłonę (F1.5 – F2.4), dzięki czemu urządzenie dostosowuje wartość przysłony do warunków oświetleniowych i pozwala wykonać wyraźne, jasne i pozbawione szumów zdjęcia w dowolnych warunkach oświetleniowych – zdradza Samsung.

Samsung Galaxy S9 i S9+ dostał nowe możliwości nie tylko, jeśli chodzi o robienie zdjęć – ciekawe rozwiązania pokazały się również w przypadku nagrywania filmów. Producent opracował bowiem tryb Super Slow-mo, w którym wideo można nagrywać z prędkością 960 klatek na sekundę. Umożliwia to odtwarzanie ich z nawet 30-krotnym spowolnieniem.

Filmy kręcone w ten sposób mają być atrakcyjniejsze dzięki możliwości błyskawicznego dodania muzyki grające w tle – Samsung przygotował 35 utworów, można także wykorzystać własny plik dźwiękowy.

Osoby, które chciałyby pochwalić się swoim nakręconym w zwolnionym tempie, mogą skorzystać z prostego programu do szybkiej edycji, w którym znajdą między innymi opcję zapisania fragmentu jako zapętlonego pliku GIF.

Samsung Galaxy S9 i S9+ - sztuczna inteligencja w aparacie

Apple ma Siri, Google Asystenta, który już niedługo może przemówić po polsku, Samsung zaś rozwija Bixby – własnego pomocnika ze sztuczną inteligencją, z którym konwersujemy za pomocą głosu. W modelach Galaxy S9 i S9+ może on korzystać z wbudowanego aparatu, co otwiera całkiem ciekawe perspektywy.

- Dzięki wykrywaniu i rozpoznawaniu obiektów w czasie rzeczywistym, Bixby natychmiast generuje informacje o przedmiotach, na które wskazuje aparat. Użytkownicy mogą w ten sposób m.in. tłumaczyć języki obce w czasie rzeczywistym za pomocą usługi Live Translation lub poznawać fakty na temat otoczenia – zachwala nowość Samsung.

Sztuczna inteligencja została także zaprzęgnięta do tworzenia animowanych emotikon wzorowanych na reakcjach i wyrazie twarzy użytkowników smartfona.

- Emoji AR wykorzystują algorytm uczenia maszynowego, który analizuje obraz 2D i rejestruje ponad 100 rysów twarzy, aby stworzyć trójwymiarowy model naśladujący użytkownika. Korzystając z formatu AGIF, użytkownicy mogą udostępniać swoje emotikony za pośrednictwem większości zewnętrznych platform do przesyłania wiadomości – opisuje rozwiązanie producent.

Samsung Galaxy S9 i S9+ wyposażone są w ekrany AMOLED (charakteryzujące się bardzo ostrymi i wyrazistymi kolorami) pracującymi z rozdzielczością 2960x1440 pikseli. Wyświetlacze różnią się przekątną – w S9 jest to 5,8, w S9+ 6,2 cala.

Samsung Galaxy S9 i S9+ - smartfon jako komputer

Już model Samsung Galaxy S8 po podłączeniu do monitora poprzez specjalną stację bazową DeX stawał się komputerem – w S9 i S9+ opcja ta została dopracowana i dopieszczona.

- Wraz z Galaxy S9 i S9+ debiutuje także nowa generacja stacji DeX, dzięki której użytkownicy mogą łatwo podłączyć smartfon do większego monitora, klawiatury oraz myszy i edytować dokumenty czy grać w gry z poziomu własnego smartfonu. Z DeX Pad użytkownicy mogą również przekształcić Galaxy S9 i S9+ w gładzik – przekonuje producent.

Odpowiednią wydajność ma zapewnić stworzony przez Samsunga układ Exynos 9810 lub Snapdragon 845 – spotkać będzie można wersje wyposażone w jeden lub drugi procesor. W Galaxy S9 znajdziemy 4 GB RAM, w S9+ zdecydowano się zainstalować 6 GB. Oba telefony oferują 64 GB pamięci na pliki użytkownika.

Głośniki smartfonów Galaxy S9 i Galaxy S9+ zostały dostrojone przez AKG, znanego i cenionego producenta sprzętu audio wysokiej jakości.

Samsung Galaxy S9 i S9+- cena, dostępność, przedsprzedaż

Samsung Galaxy S9 i Samsung Galaxy S9+-trafią do sprzedaży 16 marca 2018 roku – jest jednak sposób, żeby otrzymać smartfon tydzień wcześniej. Samsung prowadzi bowiem program przedsprzedaży, w którym dodatkowo za smartfony można zapłacić nawet 2000 zł mniej – jeśli tylko zdecydujemy się oddać w rozliczeniu swój stary telefon.

- Oferta przedsprzedaży smartfonów Samsung Galaxy S9 i S9+ została podzielona na dwa etapy. W pierwszym konsumenci, którzy zdecydują się na zakup najnowszego smartfonu firmy Samsung między 25 lutego a 7 marca, będą mogli odebrać swoje urządzenie już 8 marca, przed innymi klientami. Natomiast w przypadku zakupienia urządzenia w drugim etapie, czyli po 8 marca, smartfon będzie można odebrać po zakończeniu okresu przedsprzedaży – tłumaczy zasady wcześniejszej sprzedaży Samsung.

W wolnej sprzedaży Samsung Galaxy S9 ma kosztować 3599 zł, Samsung Galaxy S9+ wyceniono na 3999 zł

Profesjonalne aparaty kompaktowe dla każdego, który wybierasz?

RadioZET.pl/MT

Oceń