Sapkowski dostał za gry o Wiedźminie śmieszne pieniądze

01.06.2017 08:58

Były szef CD Projekt RED zdradził, ile studio zapłaciło Andrzejowi Sapkowskiemu  za prawo do tworzenia gier o Wiedźminie. Transakcja, która przyniosła CDP Red ponad miliard złotych opiewa na śmiesznie małą sumę.

Sapkowski dostał za gry o Wiedźminie śmieszne pieniądze fot. materiały prasowe

Nie od dziś wiadomo, że twórca Geralta nie wspomina zbyt dobrze warunków umowy, którą podpisał z CD Projekt RED. Do tej pory wiadomo było tylko – dzięki słowom samego Sapkowskiego – że wolał dostać pieniądze z góry, niż zgodzić się na proponowane przez dewelopera udziały w zyskach.

- Byłem tak głupi, że sprzedałem im prawo do wszystkiego. Oferowali mi udział w zyskach, ale odpowiedziałem im, że nic nie zarobią i mają mi dać pieniądze od razu i w całości. To było głupie. Zostawiłem wszystko w ich rękach, ponieważ nie wierzyłem w ich sukces. Ale kto mógł go przewidzieć? Ja nie – zwierzył się Andrzej Sapkowski w jednym z wywiadów.

Sebastian Zieliński, były szef studia CD Projekt RED, upublicznił na Facebooku dokładną kwotę, jaką zapłacono twórcy Wiedźmina za prawo do produkowania gier osadzonych w stworzonym przez Sapkowskiego uniwersum:

fot. zrzut ekranu

Łącznie autor otrzymał 35 000 zł – co biorąc pod uwagę, że gry z wiedźmińskiej trylogii sprzedały się na całym świecie w ponad 25 milionach egzemplarzy i przyniosły przychód większy niż miliard złotych – jest kwotą śmiesznie niską.

Być może autor został lepiej wynagrodzony przez Netfliksa, który rozpoczął produkcję serialu o Geralcie.

Zagłosuj

35 000 zł za prawa do gier z Wiedźminem to Waszym zdaniem:

RadioZET.pl/MT

Oceń