Shazam będzie działać tylko na iPhone’ach?

07.09.2018 12:49
xxx zet

Apple uzyskało od Komisji Europejskiej pozwolenie na zakup Shazam, aplikacji rozpoznającej słuchane utwory. Czy to koniec wersji na smartfony z Androidem?

Shazam będzie działać tylko na iPhone’ach? fot. zrzut ekranu

Unia Europejska postanowiła przyjrzeć się planom amerykańskiej korporacji i sprawdzić, jaki wpływ zakup Shazam będzie mieć na konkurencyjność wolnego rynku usług strumieniowania muzyki. Apple Music, relatywnie młody serwis, błyskawicznie zdobywa użytkowników i niedługo będzie w stanie realnie zagrozić liderowi, czyli Spotify.

Shazam to aplikacja, której wystarczy dać do odsłuchania utworu (na przykład granej w radio piosenki), żeby otrzymać dokładne informacje o tytule i autorze oraz dostać propozycję odsłuchania poprzez internet – na przykład z katalogu Spotify.

Apple może kupić Shazam

Unia Europejska sprawdziła dwa główne zagadnienia związane z ewentualnym przejęciem Shazam przez Apple. Po pierwsze, zbadano czy wraz z zakupem aplikacji Apple otrzyma informacje o klientach swoich bezpośrednich konkurentów (osób, które po rozpoznaniu piosenki słuchały je na innych niż Apple Music platformach strumieniowania muzyki) oraz czy będzie w stanie wykorzystać je do wysłania im reklam zachęcających do przejścia do usługi oferowanej przez Apple.

Druga kwestią rozpatrywaną przez UE był wpływ ewentualnego zakończenia odsyłania użytkowników aplikacji do konkurencyjnych dla Apple Music platform muzycznych.

W obu przypadkach Komisja Europejska uznała, że przejęcie przez Apple aplikacji Shazam nie wpłynie na zmniejszenie konkurencyjności na rynku – amerykański gigant otrzymał więc zielone światło dla zakupu.

Nie są jeszcze znane plany dotyczące integracji Shazam z innymi usługami i produktami Apple – jest jednak prawdopodobne, że aplikacja będzie umożliwiać odsłuchanie odnalezionego utworu tylko w Apple Music, a może nawet będzie wydawana tylko w wersji na iPhone’y i iPady.

Zagłosuj

Z jakiej aplikacji do rozpoznawania piosenek korzystasz?

RadioZET.pl/MT

Oceń