Skąd tak duża cena iPhone'a X? Wiemy, ile Apple płaci za jego produkcję

19.09.2017 09:50

Jubileuszowy iPhone będzie jednym z najdroższych urządzeń na rynku. Skąd wynika tak duża cena produktu końcowego? 

Skąd tak duża cena iPhone'a X? Wiemy, ile Apple płaci za jego produkcję fot. Apple

Wiele rozwiązań z najwyższej półki, jakie Apple postanowiło zastosować w iPhonie X, mocno wpływa na sam koszt produkcji samych podzespołów. W połączeniu z kosztami opracowania tej technologii i kosztów licencyjno-patentowych, cena końcowa urządzenia przestaje wydawać się tak mocno zawyżona. W Polsce urządzenie będzie kosztować 4979 złotych za podstawową wersję z 64 GB pamięci wewnętrznej.

Dzięki informacjom do których dotarł serwis gsmarena, możemy się dowiedzieć jakie elementy składowe wpływają na tak duże koszty produkcji iPhone'a X.

Według podanych danych najdroższym elementem jubileuszowego iPhone'a jest jego 5,8" ekran wykonany w technologii OLED. Apple musi zapłacić ok. 80$ za sztukę. Pamięć wewnętrzna, którą dostarcza Toshiba to koszt 45$ za 256 GB wersję (nieznana cena podstawowej wersji 64 GB). 3 GB pamięci RAM w iPhonie X to z kolei 24$ - podobną cenę Apple musi zapłacić za jedną wyprodukowaną sztukę autorskiego układu CPU + GPU wraz z neuronowym układem SI (A11 Bionic), której kosz to 26$. Natomiast modem umożliwiający łączność komórkową to kwota 18$.

Prócz wspomnianych wyżej podstawowych podzespołów, w skład iPhone'a X wchodzi również nowoczesny sensor 3D, mający na celu rozpoznać twarz właściciela urządzenia, który kosztuje niemalże tyle samo co sam układ procesora - 25$. Z kolei przednia wzmacniana szybka, która pokrywa ekran, jak i przedni układ FaceID, to aż 18$.

Łączna kwota wszystkich podzespołów, jakie zawarte są w iPhonie X to około 412 dolarów i 75 centów. Nie wchodzą w nią koszty składania urządzeń, jak i samego wieloletniego dewelopmentu tych technologii i licencji na nie. Oznacza to, że pojedyncza sztuka iPhone'a X może kosztować Apple znacznie więcej.

Zagłosuj

Uważasz, że cena iPhone'a X jest zawyżona?

RadioZet.pl/AM

Oceń