Skamieniałość XXI wieku. Druk 3D zastąpił bursztyn

12.07.2017 14:37

Powstanie skamieniałości wymaga specyficznych warunków – w bursztynie zachowane są owady, które dały się złapać w pułapkę lepiej żywicy. W XXI wieku jantar został zastąpiony przez druk 3D.

Skamieniałość XXI wieku. Druk 3D zastąpił bursztyn fot. Kruczy89, CC BY-SA 3.0

Tak jak w przypadku tradycyjnych inkluzji, tak i w tym musiało dojść do szczęśliwego przypadku. Pracy drukarki 3D tworzącej kształt plastra wosku przyglądała się mucha – i w trakcie tej czynności została uwięziona wewnątrz struktury.

Nie wiadomo dokładnie, jak do tego doszło – być może owad usiadł na drukowanej powierzchni, gdy była ona jeszcze mocno rozgrzana i w ten sposób został przyklejony do powierzchni, możliwe też, że powolny proces nakładania kolejnych warstw wydruku nie wzbudzał w insekcie niepokoju.

- Skamieniałość epoki antropocenu – mucha uwięziona w wydruku 3D – skomentował zdarzenie naukowiec.

Antropocenem nazywana jest obecna epoka geologiczna, w której to człowiek i jego działalność odpowiada za główne czynniki zmieniające klimat na naszej planecie.

Druk 3D będzie coraz częściej pokazywał się w naszym życiu - niedługo dzięki tej technologii będzie można stawiać całe domy w 24 godziny za 20% kosztów tradycyjnego budowania. Nowością zainteresowani są także producenci - pokazano między innymi powstającą w druku 3D oponę. 

Zagłosuj

Mieliście styczność z drukiem 3D?

RadioZet.pl/MT

Oceń