Skaner tęczówki oka w Samsung Galaxy S8 złamany

25.05.2017 14:57

Hakerom udało się dokonać złamania zabezpieczeń skanera tęczówki oka, który chroni dostępu do najnowszego, flagowego urządzenia Samsunga, aczkolwiek metoda do najłatwiejszych nie należy.

Skaner tęczówki oka w Samsung Galaxy S8 złamany fot. kadr z YouTube

Jeśli pomyśleć nad tym jak można by dokonać oszukania skanera tęczówki oka to zapewne prędzej czy później wpadlibyście na pomysł zrobienia zdjęcia oka właściciela smarfona i właśnie takiej metody użyli hakerzy przy próbie oszukania skanera tęczówki oka w Samsungu Galaxy S8.

Metoda ta jednak musiała być odpowiednio zmodyfikowana - zwykłe wykonanie zdjęcia oka właściciela telefonu nie zadziało na przejście zabezpieczeń. Należało wykorzystać aparat z usuniętym filtrem podczerwieni i włączonym trybem nocnym, a wszystko przy zachowaniu odpowiedniej odległości od twarzy i ogniskowej obiektywu aparatu.

Następnie by metoda oszustwa zadziałała, należało zdjęcie oka wydrukować na laserowej drukarce Samsunga, na wydruk nałożyć soczewkę kontaktową tak, by imitować krzywiznę charakterystyczną dla oka. Po tym procesie skaner dopuszczał do telefonu, lecz zachodu ze wszystkim było co nie miara.

Oczywiście w normalnych warunkach raczej nie będzie możliwe powtórzenie takiej operacji - m.in. ze względu na konieczność zrobienia bezpośrednio zdjęcia twarzy osoby do której należy urządzenie. Należy jednak przyznać, że skaner nie jest do oszukania, podobnie jak inne metody ochrony urządzeń w dzisiejszych czasach.

RadioZet.pl/AM

Oceń