Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Skazany na śmierć za rozmowę na Facebooku

14.06.2017 09:43

30-letni Pakistańczyk został skazany na śmierć przez trybunał antyterrorystyczny – podczas rozmowy z działającym incognito agentem użył sformułowań mających uwłaczać Mahometowi.

Skazany na śmierć za rozmowę na Facebooku fot. materiały prasowe

Taimoor Raza został oskarżony o bluźnierstwo po tym, jak w trakcie dyskusji na Facebooku napisał zdania uznane przez sąd za godzące w proroka, jego żonę i rodzinę.

Mężyczna został aresztowany, a jego smartfon zabezpieczony jako dowód. W ramach prowadzonego przez pakistańskie służby śledztwa odnaleziono wpisy łamiące surowe prawo dotyczące życia religijnego. Sędzia zdecydował się zastosować najwyższy wymiar kary.

Mężczyzna może odwołać się od wyroku śmierci do Sądu Najwyższego Pakistanu, szanse na zmianę kary nie są jednak zbyt duże – tamtejsze władze starają się walczyć z zachowaniami uznawanymi za bluźnierstwo w internecie i wyrok ma być demonstracją tych chęci.

Pakistan stara się także wymóc na największych internetowych przedsiębiorstwach, takich jak Google i Facebook, wprowadzenie mechanizmu automatycznie powiadamiającego odpowiednie służby o opublikowaniu treści mogących być uznane za świętokradztwo.

Działania na Facebooku mają prawne konsekwencje także w krajach zachodnich – sąd w Szwajcarii wydał wyrok skazujący na karę grzywny za zniesławienie w internecie poprzez klikanie „Lubię to!” na postach oczerniających internautę, Harvard zaś anulował przyjęcie na studia osób, które publikowały na Facebooku obraźliwe memy.

Zagłosuj

Czy za działanie na Facebooku powinno się odpowiadać prawnie?

RadioZET.pl/MT

Oceń