Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Służby, administracja i instytucje publiczne z "państwowym Internetem" - nowy pomysł rządu

06.10.2017 11:33

Rząd chce podłączyć wszystkie instytucje państwowe do usług internetowych operatora, który należałby do Skarbu Państwa.

Służby, administracja i instytucje publiczne z "państwowym Internetem" - nowy pomysł rządu fot. pexels

Firma Exatel otrzymała od rządu zlecenie podłączenia administracji, służb i innych instytucji państwowych do jednej sieci, która należałaby do Skarbu Państwa.

Według prezesa Exatel - Rafała Magrysia, umożliwiłoby to przygotowanie sieci do której podłączone by były wszystkie polskie instytucje tak, by była przygotowana na obsługę wzmożonego ruchu, a także zaawansowaną ochronę przesyłanych danych, co pomoże w zabezpieczeniu danych osobowych Polaków.

Kontakt o wartości 200 milionów złotych ma w założeniach podłączenie wszystkich samorządów do szerokopasmowej sieci internetowej, by mógłby pobierać i przesyłać dane do Systemów Rejestrów Państwowych. To również podłączenie służ w celu połączenia ich z Ogólnopolską Siecią Teleinformatyczną obsługującą numer 112.

Projekt po odpowiednim rozwinięciu mógłby wkrótce również obsługiwać Ogólnopolską Sieć Edukacyjną, a więc udostępniać Internet do wszystkich szkół w Polsce.

Wielu specjalistów z branży IT nie jest szczególnie zachwyconych tym pomysłem, który zasili państwowe jednostki, zamiast wesprzeć obecne rozwiązania dostępne na rynku. Niebezpieczne również może być to, że "Państwowy operator" może być nadzorowany przez firmę należącą do Skarbu Państwa. Z kolei rząd jest zdania, że projekt ma przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo i bezproblemowy dostęp do sieci.

Zagłosuj

Uważasz, że to dobry pomysł rządu?

RadioZet.pl/AM

Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie i rozpoznaj starszy model telefonu:

Oceń