SmartTV podatne na ataki z sieci i przez sygnał TV

03.04.2017 15:49

Posiadanie nowoczesnego telewizora typu SmartTV może mieć swoje wady - okazuje się, że nie tylko podatne są na podsłuchiwanie przez CIA, lecz również można je również zhakować przez odpowiednio przygotowany sygnał telewizyjny.

SmartTV podatne na ataki z sieci i przez sygnał TV fot. pexels

Szwajcarscy eksperci przeprowadzili badania, dzięki którym udało im się odkryć zupełnie nowy rodzaj ataku na urządzenia, które obecnie tak chętnie kupujemy do naszych mieszkań i domów. Chodzi tutaj o telewizory wyposażone w system SmartTV, dzięki czemu możliwy jest dostęp do bardziej skomplikowanych funkcji w urządzeniu niż po prostu zmiana kanałów.

Dzięki standardowi HbbTV, który upoważnia dodanie aplikacji do sygnału telewizyjnemu i odpowiedniemu podszycie się pod dany kanał telewizji, możliwe jest dokonanie omawianego ataku.
Atak można przeprowadzić poprzez własnoręcznie skonstruowane urządzenie do nadawania sygnału TV. Nie jest to tak droga operacja, jakby mogło się wydawać - grupie ekspertów udało się tego dokonać za mniej niż 200 dolarów.

Sam atak polega na przekazaniu do odbiornika telewizyjnego komend poprzez odbierany standard HbbTV, które zawierają informacje wymuszające w telewizorze otworzenie wybranej strony internetowejwłączenie mikrofonu, a nawet kamery umieszczonej w SmartTV (o ile je posiada). Co ciekawe złośliwy kod implementowany przez cyberprzestępców może również zablokować możliwość restartu urządzenia do ustawień fabrycznych, co uniemożliwi jego usunięcie.

Zagłosuj

Obawiasz się, że Twój telewizor zostanie zhakowany?

Tego typu rozwiązania raczej nie zostaną zastosowane na Waszych telewizorach. Jednak jak najbardziej możliwe jest ich wykorzystanie do bardziej przydatnych dla cyberprzestępców celów - śledzenie gwiazd lub ważnych osobowości, a nawet całych firm może odbywać się właśnie dzięki tego typu luce w telewizorach.

Odkrycie tej luki bezpieczeństwa być może zmusi producentów SmartTV do aktualizacji urządzeń już dostępnych na rynku lub chociaż urządzenia wypuszczone w przyszłości będą jej pozbawione. Jedno jest jednak pewne, że w dobie, kiedy wszystko podłączone jest do sieci, nawet bycie offline nie zagwarantuje nam 100% bezpieczeństwa od ataków z zewnątrz.

RadioZet.pl/AM

Oceń