Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Smartfon Google bez slotu karty SIM. Jak to ma działać?

29.09.2017 15:47

Na początku października 2017 Google zaprezentuje druga generację flagowego smartfona Pixel. Jeśli wierzyć przeciekom, nie będzie on wyposażony w podstawowe gniazdo każdego telefonu komórkowego – slotu na kartę SIM.

Smartfon Google bez slotu karty SIM. Jak to ma działać? fot. Maurizio Pesce, CC BY 2.0

Karta SIM zawiera informacje na temat używanego przez nas numeru telefonu oraz identyfikuje operatora – bez niej telefon jest bezużyteczny i może służyć tylko do wykonywania połączeń alarmowych.

Brak wbudowanego slotu nie oznacza, że ze smartfonów Pixel nie będzie można dzwonić – Google zdecydował się po prostu zrezygnować z liczącego sobie już dziesiątki lat standardu i wprowadzić nowy, pochodzący z 2013 roku.

Fizyczne karty są w nim zastępowane przez eSIM, czyli wirtualną kartę, na która wgrywa się profil (lub profile) numeru, z którego się korzysta.

Z punktu widzenia producenta takie rozwiązanie ma dużo zalet – elektroniczny SIM zajmuje mniej miejsca w obudowie, nie trzeba także projektować szczeliny w obudowie, przez którą będzie się kartę SIM wkładać.

Wadą tego rozwiązania jest jak na razie jego małe rozpowszechnienie – raczej nie ma się co spodziewać, żeby nowy Google Pixel działał w naszym kraju.

Zagłosuj

Co myślisz o telefonie bez kart SIM?

RadioZET.pl/MT

Oceń