Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Michał Korościel
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Smartfon Huawei Mate 10 Pro potrafi prowadzić samochód

28.02.2018 12:13
xxx zet

Huawei Mate 10 Pro zachwalany jest przez producenta jako smartfon z wbudowaną sztuczną inteligencją. Sprawdzono, co naprawdę potrafi i okazało się, że „płynnie i bezpiecznie” jeździ samochodem. I to nie byle jakim – posadzono go za kółkiem Porsche Panamery.

Huawei Mate 10 Pro prowadzi samochód Porsche Panamera fot. materiały prasowe

Flagowym smartfonem Huawei zachwycał się podczas warszawskiej premiery sam Robert Lewandowski. Huawei chwali się, że w modelu Mate 10 Pro zastosował procesor wspomagający działanie sztucznej inteligencji. Jej głównym zadaniem jest rozpoznawanie obiektów, które są fotografowane, i rekomendowanie najlepszych ustawień aparatu.

Chiński producent postanowił pokazać, rozwiązanie ma znacznie większy potencjał. W tym celu powstał projekt RoadReader, w ramach którego Huawei Mate 10 Pro w ciągu 5 tygodni nauczył się prowadzić samochód.

- Podczas testów inteligentny algorytm zawarty w procesorze Kirin 970 uczył się konkretnych scenariuszy, które mogą zdarzyć się na drodze podczas jazdy, na przykład omijania przeszkód – rowerzysty, psa, kota lub rzuconej piłki. Po pięciu tygodniach testów, Mate 10 Pro potrafił rozpoznawać przeszkody i wybierać odpowiedni dla danej sytuacji scenariusz jazdy – relacjonuje przebieg nauki producent.

Samochód musiał być oczywiście odpowiednio zmodyfikowany, tak by mógł wykonywać polecenia smartfona. Porsche Panamera kierowane przez telefon Huawei Mate 10 Pro zademonstrowano na targach MWC w Barcelonie.

Warto podkreślić, że smartfon miał dostęp tylko do informacji zdobywanych przez wbudowane czujniki i sensory, takie jak aparat fotograficzny - autonomiczne auta naszpikowane są aparaturą (na przykład lidarami) mającą powiedzieć im, jak wygląda sytuacja na drodze.

Zagłosuj

Myślisz, że Huawei 10 Pro zdałby egzamin na prawo jazdy?

RadioZET.pl/MT

Oceń