Solarne pociągi - pierwsze składy już kursują w Indiach

19.07.2017 10:40

Indyjskie koleje sukcesywnie będą doposażać pociągi w panele fotowoltaiczne, które pomogą w zasilaniu składów kolejowych.

Solarne pociągi - pierwsze składy już kursują w Indiach fot. YouTube

Pierwszy solarny pociąg wyruszył w Delhi kilka dni temu. Rząd Indii chce, w ciągu najbliższych 5 lat, wybudować elektrownie słoneczne, które wykorzystają potencjał energii odnawialnej dostępnej w kraju. Plan zakłada budowę elektrowni o łącznej mocy 5000 MW, co mocno przyczyni się do zwiększenia dostępności energii dla mieszkańców tego kraju.

Solarny pociąg funkcjonuje dzięki panelom fotowoltaicznym, umieszczonym na dachach każdego z wagonów. Łącznie produkują około 20 kWh energii, która z powodzeniem może zastąpić do tej pory używane dieslowskie generatory prądu, produkujące dużą ilość zanieczyszczeń.

Skład D600 to tylko jeden z planowanych pociągów, w jakie zostaną wyposażone indyjskie koleje. Według szacunków, wprowadzenie nowych składów pozwoli na ograniczenie zużycia około 21 tysięcy litrów oleju napędowego w skali roku, co przełoży się również na zmniejszenie produkcji dwutlenku węgla wypuszczanego do atmosfery o około 9 ton w skali roku.

W ciągu najbliższych 6 miesięcy do Indii trafią kolejne 24 solarne składy kolejowe.

RadioZet.pl/AM

Oceń