Sprzedajesz przedmioty na Allegro? Uważaj na te maile!

09.05.2017 15:25

Jeśli zdarza Wam się sprzedawać przedmioty za pośrednictwem serwisu Allegro, musicie zwiększyć swoją czujność - cybeprzestępcy wzięli sobie na cel nieuwagę sprzedawców.

Sprzedajesz przedmioty na Allegro? Uważaj na te maile! fot. pexels

Jeśli zajmujecie się sprzedażą produktów na Allegro to zapewne wiecie, czym jest system PayU. Dla innych krótkie wyjaśnienie - to specjalna platforma pozwalająca na wpłacenie środków za kupno przedmiotu przez Internet. Środki te od razu widoczne są na specjalnym koncie osoby, która dokonała sprzedaży przedmiotu, co pozwala na sprawne zarządzanie sprzedażą.

Cyberprzestępcy postanowili wykorzystać fakt otrzymywania maili z potwierdzeniami płatności z PayU od klientów do sprzedających i wysyłają do nich fałszywe wiadomości. W mailach można znaleźć informacje o dokonywanych płatnościach, a próba wejścia w więcej informacji na temat transakcji skutkuje przeniesieniem na stronę phishingową, czyli zbierającą nasze dane. Zwykle maile posiadają informacje o zakupie danego przedmiotu przez osobę niezarejestrowaną w serwisie.

Jedynym śladem, który da pogląd na to, że mail jest fałszywy, to domena z której pochodzi mail, a nie jest nią PayU - zobaczyć ją można dopiero po wejściu w więcej szczegółów wiadomości.

Wiadomości te przepuszcza nawet filtr Gmaila, a więc otrzymywać je może spora grupa osób.

Jeśli chcecie uniknąć trafienia na taką wiadomość, zawsze można dokonać sprawdzenia stanu płatności zamówienia bezpośrednio w serwisie Allegro.

Zagłosuj

Zdarza Ci się sprzedawać przedmioty na Allegro?

RadioZet.pl/AM

Oceń