Stratolaunch - największy samolot na świecie

01.06.2017 11:05

Jego zadaniem będzie wyniesienie w powietrze rakiety Pegasus XL, która z jego pokładu zostanie następnie wystrzelona w kosmos.

Stratolaunch - największy samolot na świecie fot. Stratolaunch Systems

Twórcą największego samolotu świata jest Paul Allen, współzałożyciel firmy Microsoft. Dzięki jego finansowaniu możliwe było ukończenie budowy tego niezwykłego projektu, który właśnie został po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany światu.

Stratolaunch złożony jest bowiem z dwóch kadłubów Boeingów 747-400. Unikalna konstrukcja połączyła je w wielką jednostkę, która posiada 6 silników odrzutowych o ciągu ok. 280 kN, a jego rozpiętość skrzydeł wynosi 117 metrów.

Z pokładu tej maszyny możliwe będzie wystartowanie w kosmos Pegasusa XL - rakiety wraz z ładunkiem, a cała konstrukcja pozwala na instalację 3 takich misji.

Ogromne gabaryty Stratolauncha - przypomnijmy 117 metrów rozpiętości skrzydeł w połączeniu z wagą 540 ton (przy maksymalnym załadunku) wymagają równie ogromnego pasa startowego. By maszyna mogła wzbić się w powietrze, wymagany jest pas o długości 3,6 kilometra.

Zagłosuj

Chciałbyś przelecieć się Stratolaunchem?

RadioZET.pl/AM

Oceń