Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Światłowody jako wykrywacze trzesięń ziemi - przełom w badaniach

23.10.2017 11:11

Przewody, które są m.in. wykorzystywane do nowoczesnych sieci internetowych, mogą wkrótce stać się przydatnym uzupełnieniem tradycyjnych czujników przewidujących trzęsienia.

Światłowody jako wykrywacze trzesięń ziemi - przełom w badaniach fot. pixabay

Nowoczesną metodę przewidywania trzęsień ziemi na podstawie analizowania linii światłowodowych opracował zespół naukowców z Uniwersytetu Stanforda. Wprawdzie już teraz można wykorzystywać światłowody do badania tego zjawiska, ale metoda jest mocno niedoskonała - opiera się na detekcji akustycznej, co dodatkowo wymaga specjalnego montażu linii światłowodowych. Nowa metodologia badania nie wymaga tego typu środków i jest dużo bardziej skuteczna.

Aktualnie dostępne linie światłowodowe wystarczyłoby zmodyfikować o dodanie do nich czujników laserowych. Takie połączenie umożliwiłoby przesyłanie do centrum analiz informacji o zmianach rodzaju wyczuwanych fal sejsmicznych, a także siły i kierunku wstrząsów.

Ta metoda nie tylko byłaby tania do implementacji, ale również bardzo skuteczna - wyczuwalne byłyby nawet najmniejsze drgania, co pomogłoby przy systemach wczesnego ostrzegania w miejscach, które narażone są na tego typu zjawiska.

Obecnie trwają dalsze testy tego rozwiązania. W miejscach, gdzie dostępne są już połączenia światłowodowe, a istnieje możliwość wystąpienia trzęsień ziemi, każda dostępna metoda, która poprawiłaby ich wykrywalność, jest na wagę złota.

Zagłosuj

Czy w Twojej okolicy dostępna jest sieć światłowodowa?

RadioZet.pl/AM

Wiesz skąd pochodzą producenci elektroniki? Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie:

QUIZ. Z jakiego kraju pochodzi dany producent elektroniki fot. pexels
Oceń