Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Sztuczna Inteligencja pomaga rysować w Corel DRAW

12.04.2017 15:37

Pakiet graficzny Corel DRAW wzbogacił się o Sztuczną Inteligencję, która na podstawie szkiców użytkownika tworzy kształt, o jaki mu chodziło. Narzędzie LiveSketch to nie jedyna nowość, jaka pokazała się w CorelDRAW Graphics Suite 2017.

Sztuczna Inteligencja pomaga rysować w Corel DRAW fot. RadioZET.pl/MT

Popularny wśród profesjonalistów pakiet od lat specjalizuje się w grafice wektorowej, dzięki czemu jest niepisanym standardem podczas przenoszenia projektów z komputera na fizyczne obiekty z wykorzystaniem druku wielkoformatowego czy ploterów.

Zaletą formatów wektorowych jest możliwość dowolnego skalowania bez utraty jakości, co pozwala w prosty sposób dostosować stworzoną grafikę do wielu formatów.

Znany i ceniony pakiet – według Corela, legalne używa go 15 mln osób na świecie, baza użytkowników pirackich może być nawet dziesięciokrotnie większa – zmienił wraz z tegoroczną wersję schemat nazewniczy. Corel DRAW 2017 (poprzednia wersja miała oznaczenie X8) to także znak, że twórcy chcą przejść do rocznego cyklu wydawniczego.

LiveSketch pozwala użytkownikom flagowego programu Corel DRAW tworzoną grafikę po porostu narysować – algorytmy SI wbudowane w oprogramowanie analizują w czasie rzeczywistym kreski kreślone za pomocą rysik na ekranie dotykowym i zamieniają je automatycznie w kształt składający się z pojedynczych, wyraźnie zarysowanych krzywych.

Tak korzystanie z nowej opcji wygląda w praktyce:

 

Dzięki temu proces tworzenia grafiki ma być przyjaźniejszy dla twórców, którzy do tej pory musieli bezwzględnie przestrzegać ograniczeń wynikających z matematycznego opisu grafik w formacie wektorowym (krzywe rysowane są na podstawie formuł).

- Nowe narzędzie LiveSketch w pakiecie CorelDRAW 2017 po raz pierwszy pozwala opracowywać grafiki wektorowe w sposób odzwierciedlający rysowanie na papierze. W efekcie w tym nowym, kreatywnym środowisku można zapomnieć o technologii – zachwala funkcjonalność Gérard Métrailler, Vice President of Global Products w firmie Corel.

Dzięki LiveSketch można też pominąć etap szkicowania na papierze i skanowania gotowego projektu – w Corel DRAW 2017 cały proces może być wykonany z poziomu programu.

Wśród pozostałych nowości wprowadzanych przez tegoroczną edycję programu znalazły się między innymi udoskonalone węzły, uchwyty i podgląd wektorowy, nowy interfejs użytkownika obsługujący opcje dotykowe, zaawansowane ulepszenia rysika, oraz możliwość importowania obszarów roboczych z poprzednich wersji.

Pakiet CorelDRAW Graphics Suite 2017 zawiera:

  • CorelDRAW 2017: Intuicyjna aplikacja do tworzenia ilustracji wektorowych i układów stron
  • Corel PHOTO-PAINT 2017: Profesjonalna aplikacja do edycji zdjęć
  • Corel Font Manager 2017: Zaawansowane zarządzanie czcionkami
  • Corel PowerTRACE 2017: Narzędzie do trasowania umożliwiające przekształcanie map bitowych do postaci wektorowej (w programie CorelDRAW 2017)
  • Corel CONNECT 2017: Dostęp do materiałów cyfrowych w Centrum zasobów oraz na lokalnym komputerze
  • Corel Website Creator: Aplikacja do projektowania witryn internetowych
  • Corel CAPTURE 2017: Narzędzie do przechwytywania zawartości ekranu komputera jednym kliknięciem
  • PhotoZoom Pro 4: Dodatek umożliwiający eksportowanie oraz powiększanie cyfrowych zdjęć z programu Corel PHOTO-PAINT

Cena pełnej wersji wynosi 2699 zł (z podatkiem VAT). Zarejestrowani użytkownicy dowolnej wcześniejszej wersji pakietu CorelDRAW Graphics Suite mogą dokonać uaktualnienia w cenie 1499 zł (z podatkiem VAT; nie dotyczy wersji NFR, OEM i akademickiej). Subskrypcja jest dostępna w cenie 999 zł (z podatkiem VAT) za rok.

Zagłosuj

Z jakich programów graficznych wolicie korzystać?

RadioZET.pl/MT

Oceń