Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Sztuczna inteligencja Google pokonała mistrza świata w Go

24.05.2017 16:09

Sztuczna inteligencja Google'a nie bierze jeńców - po raz kolejny bowiem udało się jej pokonać mistrza świata w grze - tym razem w chińskim "Go". 

Sztuczna inteligencja Google pokonała mistrza świata w Go fot. DeepMind / materiały prasowe

Dzięki zakupowi firmy DeepMind przez Google'a, gigant posiada teraz w swoich zasobach potężne narzędzia sztucznej inteligencji. Jednym z nich jest algorytm AlphaGo, który został stworzony do gry w liczącą ponad 3 tysiące lat chińską grę Go.

Sama gra polega na ustawieniu okrągłych pionków na jednym z 361 przecięć na 19 pioziomych i pionowych linni. Ten gracz, który zdoła otoczyć swoimi pionkami większe terytorium na planszy wygrywa.

Gra do najprostszych nie należy, a przez wielu uznawana jest za najtrudniejszą na świecie. Tym bardziej trudno było stworzyć algorytm dający wygraną sztucznej inteligencji, lecz jego twórcom udało się ostatnio pokonać obecnego mistrza świata w Go - 19 latka z Chin - Ke Jie.

Wprawdzie sztuczna inteligencja nie pokonała mistrza z druzgocącą przewagą, lecz drobnymi krokami udało jej się ograć wymagającego przeciwnika. Algorytm bowiem nie ma wygrać za wszelką cenę - ma po prostu grę wygrać, nawet przy niewielkiej przewadze.

Kolejne mecze między mistrzem Chin a algorytmem AlphaGo przed nami, a więc może człowiekowi uda się wygrać rewanżowe mecze 25 i 27 maja.

Zagłosuj

Boisz się możliwości sztucznej inteligencji w przyszłości?

RadioZet.pl/AM

Oceń