Sztuczna inteligencja Google uczy się parkouru [wideo]

11.07.2017 15:30

Dzięki materiałowi opublikowanemu przez jeden z działów zajmujący się opracowywaniem algorytmów sztucznej inteligencji w Google, możemy przekonać się, jak wygląda praca nad uczeniem się sztucznej inteligencji tego, jak pokonywać przeszkody.

Sztuczna inteligencja Google uczy się parkouru [wideo] fot. DeepMind

Programiści z DeepMind, należącego do Google, przygotowali program, który uczy sztuczną inteligencję jak się poruszać w zależności od skomplikowania fizycznej postaci, którą należy poruszać, a także przeszkód na jakie natrafi.

Wszystko, co możecie zaobserwować na poniższym materiale wideo powstało dzięki samoistnym uczeniu się sztucznej inteligencji.

Wszelkie mechaniki związane z fizyką, tym jak należy się poruszać, zginać, przeskakiwać nad przeszkodami i przepaściami wyglądają czasem nieporadnie, zupełnie jakby próbowało je wykonywać dziecko. Sztuczna inteligencja wciąż jest na początku swojej ewolucji, lecz należy przyznać, że jak na tak wczesne stadium eksperymentu, radzi sobie naprawdę nieźle.

Całość symulacji i nauki sztucznej inteligencji działa dzięki systemowi prób i błędów, jakie wynuje SI. Wirtualne czujniki pozwalają maszynie dowiedzieć się, w jakim miejscu od przeszkody się znajduje, a także z jaką precyzją należy dokonać obejścia danej przeszkody. Oczywiście nie zawsze uda się to za pierwszym razem, ale powtarzalność kroków umożliwia skuteczne uczenie się programowi stworzonemu przez Google'a.

RadioZet.pl/AM

Oceń