Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Sztuczna inteligencja ponownie lepsza od człowieka. Tym razem wygrała w starciu prawnym

07.03.2018 10:34
xxx zet

AI staje się coraz lepsze, lecz czy to źle?

Sztuczna inteligencja ponownie lepsza od człowieka. Tym razem wygrała w starciu prawnym fot. pexels

Amerykańskie uczelnie postanowiły sprawdzić możliwości nowej sztucznej inteligencji, wyzywając ją na pojedynek z dwudziestką ekspertów.

W szranki stanęła dwudziestka najlepszych ekspertów od analiz umów z Uniwersytetu Stanforda, Uniwesytetu Południowej Kalifoni i Uniwersytetu Duke przeciwko sztucznej inteligencji LawGeex.

Zadaniem zawodników była analiza treści umów o poufności (NDA) w celu odnalezienia trzydziestu problematycznych zagadnień w nich zawartych. Komputer zmiażdżył ludzką konkurencję pod kątem czasu, jaki zajęła mu praca nad zadaniem — wykonał zadanie w zaledwie 26 sekund, a ludzki zespołów w czasie 96 minut.

Mimo niesamowitego czasu AI nie udało się zdobyć 100% skuteczności, lecz i tak była ona na lepszym poziomie niż praca zespołu eksperckiego. Sztuczna inteligencja poprawnie wykryła aż 94% problemów, a zespół ekspertów — 85%.

Nie oznacza to jeszcze, że LawGeex może zastąpić prawników, lecz jest na dobrej drodze. Kto wie, może w przyszłości to również AI będzie ustanawiać prawo?

RadioZet.pl/AM

Oceń