Sztuczny Obama mówi co tylko mu każą

13.07.2017 11:26

Amerykańscy naukowcy opracowali program, który potrafi stworzyć realistyczną animację osoby wypowiadającej zadane jej słowa. Rezultaty są zadziwiające - każdy z wizerunków ze zdjęcia został wygenerowany przez komputer.

Sztuczny Obama mówi co tylko mu każą fot. kadr z wideo

Obama został wybrany jako obiekt badań, gdyż w Internecie można znaleźć godziny nagrań jego wypowiedzi – zostały one wykorzystane przez program do stworzenia mapy zachowań polityka.

Dzięki niej możliwe stało się dopasowanie ekspresji twarzy oraz ruchu ust do dowolnego nagrania audio. Naukowcy użyli wypowiedzi archiwalnych Obamy, żeby pokazać jak w porównaniu wygląda wygenerowane przez nich wideo, można jednak wyobrazić sobie, ze w ten sposób uda się stworzyć wideo pokazujące sfałszowaną przemowę dowolnej osoby.

Program tworzy takie rezultaty:

Twórcy oprogramowania widzą zastosowanie swojego oprogramowania na przykład podczas prowadzenia rozmów głosowych przez internet – aplikacja będzie mogła wygenerować obraz osoby, z którą się rozmawia, co pozwoli zaoszczędzić na transferze danych.

W 2016 roku inna grupa badaczy zademonstrowała podobne rozwiązanie – z tym, że ich oprogramowanie potrafiło przenieść wyraz twarzy aktora na fizjonomię wybranej osoby. Skuteczność działania aplikacji pokazano na przykładzie Wladimira Putina i Donalda Trumpa.

Zagłosuj

Co sądzicie o takiej technologii?

RadioZET.pl/MT

Oceń