Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

T-Mobile wykryło kradzież danych klientów. Sprzedano je konkurencji

11.10.2017 11:34

T-Mobile wykryło i zgłosiło na policję zorganizowaną akcje kradzieży danych klientów. Jak się okazało, pracownicy firmy marketingowej oraz call center sprzedawali je konkurencji.

Podejrzenia operatora komórkowego wzbudziło „wyświetlanie nietypowej liczby danych klientów”. Anomalię wykrył system zabezpieczeń, który zaraportował podejrzenie dużą liczbę zapytań ze strony jednego z użytkowników. Stworzono nawet specjalne oprogramowanie, które miało się tym zajmować.

Jak się okazało, w proceder wmieszane były łącznie cztery osoby. Policja informuje, że było to zorganizowane i długotrwałe działanie:

- Postępowanie dotyczy nieuprawnionego dostępu do bazy danych operatora telekomunikacyjnego oraz bezprawnego przetwarzania informacji pochodzących z tej bazy przez firmę marketingową. Jak się okazało, firma marketingowa wykonywała prace na zlecenie operatora konkurencyjnego. Pozyskane informacje zawierające dane abonentów podejrzani przekazywali temu operatorowi, za co otrzymywali systematyczne wynagrodzenie księgowane jako zapłatę za działalność reklamową - czytamy w oficjalnym oświadczeniu Komendy Głównej Policji. 

T-Mobile złożyło zawiadomienie do prokuratury oraz GIODO. Dalsze postępowanie uzależniane jest od informacji pozyskanych w wyniku śledztwa.

- T-Mobile, w zależności od ustaleń faktycznych poczynionych w toku postępowania karnego, podejmie decyzję co do dalszych działań prawnych mających na celu ochronę interesu spółki oraz praw swoich Klientów - powiedziała Małgorzata Rybak - Dowżyk, Corporate Communication Department Director.

Policyjni eksperci m. in. ustalili hasła do serwerów, na których przestępcy przechowywali skradzione dane. Zostały one zabezpieczone, podobnie jak wykorzystane oprogramowanie oraz urządzenia służące do nawiązywania połączeń z internetem oraz dokumentacja księgowa.

Sprawcom przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw określonych w artykułach 266 KK, 267 KK, 269b KK oraz art. 49 ustawy o ochronie danych osobowych. Grozi im do trzech lat więzienia.

Zagłosuj

Z którego operatora komórkowego korzystasz?

RadioZET.pl/T-Mobile/KGP/MT

Oceń